Çfarë po ndodh? Kaos në Itali, anulohen disa fluturime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grevë e transportit ajror është thirrur për 9 shkurt në Itali nga stafi tokësor i aeroporteve. Për pasojë priten fluturime të shtyra dhe të anuluara.

Sipas Avionews, greva ka filluar nga mesnata dhe do të zgjasë deri në orën 23:59, raporton SchengenVisaInfo.com.

Punonjësit kërkojnë përmirësimin e kushteve të kontratës, duke marrë gjithashtu parasysh pagë më të lartë mujore, një bonus një herë prej 500,000 €, njohjen e vjetërsisë në punë, një stimul produktiviteti, mirëmbajtjen e marrëveshjeve të sigurimeve shoqërore, si dhe përfitime të tjera si kuponat e ushqimit.

Për shkak të grevës, “Italy Airways” njoftoi anulimin e 48 fluturimeve të brendshme duke mbajtur të rregullta të gjitha fluturimet ndërkontinentale.

Përveç kësaj, do të vazhdojnë edhe fluturimet çarter të autorizuara nëpër ishuj, si dhe fluturimet ushtarake, emergjente, humanitare, mjekësore dhe të shpëtimit.

Gjithashtu është konfirmuar se fluturimet që lidhen me ishujt italianë me vetëm një frekuencë ditore do të kryhen, duke përjashtuar trafikun kontinental./E.T

Të fundit

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24,...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Çfarë po ‘kurdis’ Luiz Ejlli? Këngëtari publikon foton dhe paralajmëron surprizën

Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar imazhe së bashku. Sikurse shihet, dyshja ndodhen brenda një studio muzikore. Pas...

Lajme të tjera

Web TV