Ky trajtim mund të shpëtojë jetën e gjysmë milioni fëmijëve çdo vit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një trajtim i lirë, i sigurt dhe i lehtë për t’u përdorur mund të parandalojë vdekjen e gjysmë milioni fëmijëve çdo vit – vetëm nëse do të ishte përshkruar . Megjithatë, kjo nuk ndodh, sepse solucionet rihidratuese orale , thelbësore për të luftuar humbjen e lëngjeve tek fëmijët e prekur nga diarreja, shpesh shpërfillen në favor të antibiotikëve më të shtrenjtë, më të shtrenjtë dhe shpesh (në këtë rast) të padobishëm . Hulumtimi i publikuar në Science hedh dritë mbi problemin dhe zgjidhjet e mundshme .

TË DREJTAT E MOHUARA. Sëmundjet diarreike të cilat në vendet me të ardhura të larta janë pak më shumë se një shqetësim janë shkaku i dytë i vdekjes në botë tek fëmijët nën 5 vjeç; së bashku me pneumoninë janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në fëmijëri. Në vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta, këto infeksione virale janë të lidhura me kushtet e këqija higjienike, mungesën e ujit të pastër dhe shërbimet e duhura shëndetësore dhe ndotjen e ushqimit. Për të trajtuar fëmijët e prekur është thelbësore të rihidratoni organizmin e tyre: dehidrimi është në fakt një nga problemet kryesore, veçanërisht në organizmin delikat të fëmijëve.

HUMBNI NË NJË GOTË ME UJË. Solucionet e rehidrimit oral (SRO) janë preparate të bazuara në sheqer (glukozë) dhe kripëra minerale (natrium, kalium, klor dhe citrate) për t’u tretur në ujë, të rekomanduara prej dekadash nga OBSH për të luftuar dehidratimin nga gastroenteriti akut tek fëmijët. Ato kushtojnë disa cent dhe megjithatë, në vendet në zhvillim, ato shpesh nuk rekomandohen nga mjekët, pavarësisht efektivitetit të tyre të njohur. Në vend të kësaj, ne zgjedhim të përshkruajmë antibiotikë, të cilët megjithatë nuk rekomandohen në rastin e një infeksioni viral që zgjidhet shpejt.

Sipas studimit të ri, adresimi i këtij problemi mund të shpëtojë 500,000 jetë të fëmijëve nën moshën 5 vjeç çdo vit.

PACIENTË TË RREMË. Hulumtimi i koordinuar nga Neeraj Sood, një ekspert në sëmundjet infektive dhe shëndetin publik në Universitetin e Kalifornisë Jugore, ka të bëjë me Indinë, vendin ku janë përqendruar shumica e rasteve të sëmundjeve diarreike pediatrike. Sood identifikoi rreth 2000 mjekë nga 253 qytete me prejardhje të ndryshme socio-ekonomike në dy shtetet indiane Karnataka dhe Bihar dhe dërgoi në zyrat e tyre aktorë të maskuar si pacientë “standardë” – baballarë që i drejtohen mjekut për të trajtuar 2-vjeçarin e tyre. djali i vjetër vjet vuan nga diarreja virale.

Lexo edhe :  Si ndikon përdorimi i Ozempic në shtatzëni?

NUK DO T’I PËLQEJË… Aktorët janë trajnuar të sillen në tre mënyra të ndryshme: pyesni mjekun për këshilla të përgjithshme për trajtimin që do të adoptohet; shprehin një preferencë për solucionin e rihidrimit ose shprehin atë për antibiotikë.

Eksperimenti zbuloi se pengesa kryesore për përshkrimin e kripërave minerale është besimi i rremë i mjekëve se ky trajtim është i pakëndshëm për pacientin (sepse ka një shije të pakëndshme ose sepse nuk është një ilaç “i vërtetë” ndryshe nga antibiotikët). Ky perceptim duket të jetë baza e 42% të rasteve të mospërshkrimit.

ARSYET EKONOMIKE. Dy pengesa të tjera që janë shfaqur janë stimujt për të përshkruar ilaçe më pak të përshtatshme, por që i lejojnë mjekut të fitojë më shumë, dhe stimujt për të shitur trajtime alternative kur zgjidhjet e rihidrimit nuk janë të disponueshme në dyqane. Megjithatë, këto dy shkaqe të tjera, edhe nëse janë reale, shpjegojnë përkatësisht vetëm 6% dhe 5% të recetave të humbura.

SI TA RREGULLONI ATË? Ekipi zbuloi se kur pacientët shprehnin një preferencë për solucione të rihidrimit oral, përshkrimi i trajtimit u rrit me 27% – një ndërhyrje më efektive sesa, për shembull, sigurimi i furnizimit adekuat të ilaçit. Paralelisht, do të duhet të punohet për t’u ofruar mjekëve një pamje të informuar dhe korrekte të opinioneve të pacientëve në lidhje me SRO-të.

Nëse kjo do të arrihej, mijëra vdekje pediatrike mund të parandaloheshin dhe në të njëjtën kohë do të ndihmonin në reduktimin e përdorimit të tepërt të antibiotikëve, një nga shkaqet e zhvillimit të superbaktereve rezistente ndaj trajtimit .Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Lajme të tjera

Web TV