A mund të zvogëlojë viagra rrezikun e Alzheimerit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Përshkrimi i Viagrës, ilaçi për mosfunksionimin erektil, duket se lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjes së Alzheimerit tek meshkujt.

Në ndjekjen prej dekadash për një ilaç që mund të kurojë Alzheimer-in , Viagra duket një kandidat shumë i pamundur. Kjo është arsyeja pse hulumtimi, i sapo publikuar në Neurology , zgjon kuriozitet , sipas të cilit ilaçi kundër disfunksionit erektil mund të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e kësaj forme të demencës.

TË DHËNAT E KRAHASIMIT. Në studimin e koordinuar nga Ruth Brauer, farmakoepidemiologe në Shkollën e Farmacisë në Kolegjin Universitar të Londrës, u analizuan të dhënat e regjistruara në bazat e të dhënave të shëndetit publik të rreth 270,000 burrave në Mbretërinë e Bashkuar pa shenja klinike të çmendurisë dhe të cilët ishin diagnostikuar me demencë.

Disfunksioni erektil . Shkencëtarët krahasuan shkallën e Alzheimerit të diagnostikuar gjatë pesë viteve të ardhshme në pacientët të cilëve u është dhënë Viagra, ose një ilaç në të njëjtën klasë, dhe ata që nuk u është përshkruar (modifikimi i disa faktorëve të stilit të jetesës është në fakt zgjidhja e parë, shpesh po aq efektive si “pilula blu” , për problemet e disfunksionit erektil).

MË PAK NË RREZIK. Rreziku i sëmundjes së Alzheimerit në pacientët me recetë Viagra ishte 18% më i ulët se në pacientët e grupit të dytë. Shkalla e diagnozës së demencës u shfaq edhe më e ulët tek ata që kishin marrë më shumë se 20 receta gjatë periudhës pesëvjeçare të mbuluar nga studimi. Hulumtimi nuk ishte në gjendje të verifikonte nëse në fakt, përtej recetave, pacientët e kishin përdorur ilaçin vazhdimisht.

ASOCIACION, JO SHKAK-PASOJË. Studimi është vëzhgues: ai kufizon veten në vëzhgimin e një lidhjeje dhe nuk mund të demonstrojë se Viagra (ose barna të ngjashme) ka një efekt mbrojtës kundër Alzheimerit; ose nëse, për shembull, burrat që janë seksualisht më aktivë dhe më pak të rrezikuar nga demenca janë gjithashtu më të prirur për t’u përshkruar Viagra.

DISA SHPJEGIME TË MUNDSHME. Viagra i përket një klase të barnave të quajtura frenues të fosfodiesterazës 5 (PDE5) që përdoren në trajtimin e mosfunksionimit erektil . Këto ilaçe relaksojnë enët e gjakut, duke rritur rrjedhën e gjakut të tërhequr në penis, por efekti mund të shtrihet edhe në tru, ku qarkullimi i përmirësuar mund – por kjo është vetëm një hipotezë – të ndihmojë në eliminimin e akumulimit të proteinave, teprica e të cilave është. toksike, si beta-amiloide. Prania e pllakave të kësaj proteine ​​është e lidhur ngushtë me sëmundjen e Alzheimerit, megjithëse nuk është e qartë nëse është shkaku.

Lexo edhe :  Qitro, xhenxhefil dhe turmerik, kura për djegien e yndyrnave

Studimet mbi kafshët do të tregonin gjithashtu se Viagra & co. ato rrisin në mënyrë indirekte nivelet e një kimikati të rëndësishëm për kujtesën , mësimin dhe vëmendjen, neurotransmetuesin acetilkolinë.

 

JO KONKLUZIONEVE TË LEHTA. Gjithashtu për këto arsye, studimet e kaluara kishin hetuar tashmë lidhjen midis Viagrës dhe sëmundjes së Alzheimerit, me rezultate kontradiktore. Njëra prej tyre është e vitit 2021 dhe nuk kishte gjetur asnjë efekt mbrojtës të pilulës blu kundër një sëmundjeje komplekse si Alzheimer.

Madhav Thambisetty, studiues në Institutin Kombëtar të ShBA-së për plakjen dhe autor i atij studimi, shpjegoi për Guardian se në punë si kjo ekziston gjithmonë rreziku i faktorëve ngatërrues që nuk maten dhe që mund të ndryshojnë rezultatet, siç është cilësia e gjumi ( i lidhur ngushtë me rrezikun e demencës ) ose mënyra se si pjesëmarrësit kujdesen për diabetin e tyre, nëse e kanë atë.

Sipas shkencëtarit, duket gjithashtu e pabesueshme që një ilaç të përdoret vetëm kur është e nevojshme, si në rastin e mosfunksionimit erektil, mund të ndryshojë rrjedhën e një sëmundjeje kronike, progresive dhe degjenerative siç është Alzheimer.

HETONI MË MIRË. Studiues të tjerë mund të eksplorojnë lidhjen midis Viagrës dhe Alzheimerit, ndoshta duke hartuar studime që përfshijnë burra pa mosfunksionim erektil, si dhe gra, të cilat preken më shpesh nga Alzheimer.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës,...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

Numri i njerëzve obezë në të gjithë botën i ka kaluar 1 miliard, kjo sipas një studimi të fundit të publikuar në “The Lancet”....

Lajme të tjera

Web TV