Pse disa njerëz e tretin ushqimin me vështirësi?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tretja e ngadaltë dhe e vështirë, e quajtur edhe dispepsi, është një çrregullim shumë i zakonshëm që përfshin procesin e tretjes, shkruan melarossa.it.

Simptomat e para që ju paralajmërojnë për praninë e mundshme të këtij problemi janë: rëndimi i tepërt, shpesh i shoqëruar me ënjtje të barkut dhe përgjumje e pazakontë menjëherë pas vakteve, qoftë edhe të lehta.

Për ata që vuajnë nga ky çrregullim, tretja bëhet një proces shumë i gjatë, i cili mund të zgjasë me orë të tëra. Për më tepër, tretja e ngadaltë përfshin një sërë shqetësimesh jo indiferente, si të përziera, urth, aciditet, lodhje, stomak i fryrë, dhimbje dhe fryrje.

Të kesh zakone të këqija të të ngrënit është një nga shkaqet kryesore të tretjes së ngadaltë. Shkaktarë të tjerë përfshijnë patologji gastrointestinale (të tilla si gastriti ose ulçera), faktorë psikologjikë dhe medikamente.

Pra, le të shohim se cilat janë të gjitha simptomat dhe shkaqet e këtij çrregullimi, si dhe cilat mjete natyrale mund të përdorni për të përmirësuar tretjen tuaj.
a) barku i fryrë
b) të përziera
c) shije të hidhur në gojë
d) përgjumje

Zakonisht, simptomat e tretjes së ngadaltë lehtësohen duke ndjekur hapa të thjeshtë për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës.

Tretje e ngadaltë: shkaqet e mundshme

Shkaqet e dispepsisë janë të shumta dhe të lidhura me disa faktorë. Ju mund të vuani nga tretja e ngadaltë për këto arsye: ndryshimet hormonale, në periudha të tilla si shtatzënia, menstruacionet dhe menopauza.

Çrregullime organike ose funksionale nga gastriti, ulçera duodenale, hepatiti, diabeti, sindroma e zorrës së irrituar, gurët në fshikëzën e tëmthit dhe dispepsi funksionale për shkak të mosfunksionimeve të lëvizshmërisë gastrike./O.S

Të fundit

Babai i Kiarës feston ditëlindjen, ja si e uron Luizi vjehërrin

Babai i Kiarës feston ditën e sotme ditëlindjen dhe përveç urimit të moderatores nuk ka munguar as urimi nga...

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela Hasa ndau momentet e fundit...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Lajme të tjera

Web TV