VIDEO/ Gjyshja 100-vjeçare bëhet ‘hit’ në rrjet, thyen tre rekorde botërore në not

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Betty Brussel ka për të festuar 100 vjetorin në korrik 2024, por ajo ende mund të notojë në një nivel që është për t’u lavdëruar. Holandezja theu tre rekorde botërore në grupmoshën e saj dhe video e performancave u bë hit në internet.

Brussel theu rekordet në 50 metra të stilit gjoks dhe 50 metra shpinë dhe gjithashtu notoi katër minuta më shpejt se rekordi i saj i mëparshëm në 400 metra stil i lirë. Kjo gjyshe ka thyer ato rekorde në grupmoshën nga 100 deri në 104 vjeç, në të cilat mund të marrë pjesë, sepse këtë moshë e ka arritur këtë vit.

“Unë nuk mendoj për rekorde. Unë thjesht notoj dhe përpiqem të bëj më të mirën. Nëse është një rekord, është mirë. Nëse fitoj, jam e kënaqur me fitoren, por nëse kaloj mirë, atëherë unë ‘do të jem edhe më e lumtur'”, tha ajo për The Guardian.

Disa distanca garash ende nuk janë vendosur për grupmoshën e saj, kështu që Brussel mund të vendosë edhe më shumë rekorde. Edhe pse nuk i interesojnë rekordet, vajza e saj 70- vjeçare mendon se gjithçka është e veçantë.

“Më thotë: ‘Mami, ti je plakur’, edhe unë nuk ndihem fare e vjetër. Dhe pas notit ndihem gjithmonë më mirë, harroj të gjitha shqetësimet e mia”, tha Betty.

 

/O.S

Të fundit

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem, ja çfarë u ndodh këtyre 5 shenjave të Zodiakut

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem dhe fillon zyrtarisht sezoni i shenjës së dytë të kalendarit astrologjik. Kjo ditë do të sjellë ndryshime...

Çfarë është “mashtrimi i së ardhmes? Flamuri i kuq në një raport në çift

Është normale të imagjinoni një të ardhme me dikë që ju intereson, sidomos pasi takimi i parë ka shkuar shumë mirë dhe jeni në...

“Ajo që po bën Meta nuk është sjellje politike”/ Çani reagon ashpër: Ish-presidentit …

Gazetari Arian Çani në një intervistë për një emision televiziv ka komentuar deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë ndaj SPAK. Ai theksoi se kjo...

Lajme të tjera

Web TV