Goditja “nën brez” e SHBA për Ramën/ Analisti zbardh axhenden e Blinken në Shqipëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari Mentor Kikia tha në një studio televizive, se vizita e Blinken në Shqipëri është shumë e rëndësishme.

Kikia theksoi se është zgjedhur Shqipëria për të dhënë mesazhe në lidhje me rajonin.

Sipas Kikisë, zgjedhja e Blinken-it për të takuar Dumanin, dëshmon mbështjen e SHBA-ve për SPAK-un dhe për të dhënë mesazhin që askush nuk duhet t’i vendosë shkopinj nën rrota kësaj strukture.

“Është dëshmi e faktit që Shqipëria konsiderohet si një partner për SHBA-të, por mbi të gjitha jemi ne ata që dëshmojmë mbështetjen për SHBA-të që përtej ulje-ngritjeve është e rëndësishme gati-gati në kufijtë e ekzistencializmit, jo vetëm për shkak të historikut të kaluar, por edhe aktualitetit. Ka përpjekje për të bërë bilance se kush ka dhënë më shumë para në Shqipëri, BE apo Gjermania, apo SHBA-të, po nuk mendoj se kjo është aritmetika për të bërë vlerësim.

SHBA-të kanë kontribuar në shumë drejtime. Vizita e sekretarit është në nivel makro, shumë e rëndësishme. E shoh si vizitë në rajon, se Shqipëria mund të jetë zgjedhur për shkak të zhvillimeve, për të dhënë disa mesazhe. Serbia vend problematik, në RMV po zhvillohen zgjedhje. Është zgjedhur për të dhënë mesazhe në lidhje me rajonin.
Takimi me Dumanin është risi pasi kryeministri është në axhendë pa dyshim. Takimi me Dumanin për mua ndodh jo thjeshtë për të demonstruaar atë që SHBA-të kanë bërë me reformën në drejtësi, por për të dëshmuar vazhdimësinë e kësaj mbështetje në një kohë që SPAK-u nga opozita anatemohet nga opozita si organizatë kriminale.”, tha Kikia./E.T

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV