Kryetari i Shoqatës së Eksportuesve zbulon çfarë po ndodhë me gjendjen ekonomike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rënia e monedhës europiane ka ndikuar drejtpërdrejt në krizën e fasonerisë, duke sjellë edhe shkurtime të vendeve të punës.

Alban Zusi, kryetari i Shoqatës së Eksportuesve në një intervistë për emisionin  televizive  tha se vendi jonë ka mungesë të drejtimit ekonomik, teksa shtoi politika të sakta ndiqen në Europë dhe Rajon.

Situata e eksporteve shqiptare është shumë e rëndë dhe është ajo që e kemi paralajmëruar që gjithë ekonomia do e vuajë. Problemi është shumë i thellë dhe i koncepteve ekonomike për drejtimin e shtetit. Këtu nuk ka koncept ekonomik. Vendi nuk drejtohet ekonomikisht. Vendet e zhvilluara nuk bëjnë këtë që ndodhi në Shqipëri, bëjnë të kundërtën.

Zhvlerësojë monedhën vendase dhe rrisin monedhën e huaj për të nxitur eksportet sepse duke e bërë më të lirë monedhën vendase, automatikisht kostoja del më konkurruese dhe rriten ekonomitë. Këtu doli e kundërta. Nëse do ndodhte në vendte e tjera të Rajonit do mendonim se do ishte për të gjithë, por ndodhi vetëm këtu tek ne.

Një ditë, nëse drejtësia do funksionojë, do përgjigjen edhe përgjegjësit eë bankës. Nuk e prisnim të ndodhte që të kishim një qëndrim qeveritar në mbështetje të kësaj situata”, tha Zusi.

Ai shtoi se shumë produkte ushqimore vijnë nga jashtë dhe politikat e gabuara sipas tij kanë sjellë një rënie të prodhimit vendas bujqësor me 20%.

Mishi, frutat, sallami, birrat, verat vijnë nga jashtë. Nga vendi ngelet sallata jeshile dhe sallatori.

Prodhimi vendas bujqësor ra me gati 20%, nuk deklarohet por kjo është e vërteta. Blerja e produkteve shqipte për ta tregtuar në mënyrë formale është e paleverdisshme në Shqipëri. Fermerit nuk i njihet TVSH dhe pse e shpenzon TVSH por nuk e jep dot. Struktira fiskale është bërë e gabuar”, shtoi Zusi.

Lexo edhe :  576 mijë shqiptarë në rrezik varfërie, INSTAT: I varfër konsiderohet paga 35 mijë lekë

Kryetari i Shoqatës së Eksportuesve tha se në biznesin e tij ai ka shkurtuar 20% të stafit, një pjesë e të cilave sipas tij kanë shkuar jashtë vendit.

Unë në biznesin tim kam shkurtuar 20% të stafit. Nuk kemi larguar njerëz dosido por edhe menaxherë e profesionistë të kualifikuar. Eksortet e kompanisë time vjet ranë me 30-40%. Qeveria i ka dhënë një goditje bashkë me bankën e Shqipërisë.

Është e gabuar që të thuhet që është krizë e biznesit, por kjo është krizë e krijuar nga qeveria. Kjo po ccon drejt humbjes së vendeve të punës. Njerëzit po ikin po largohen jashtë shtetit. Kjo po forcon tendencën e largimit.

Tek bizneset eksportuese, kishin gjetur edhe një lloj rehatie. Kanë një formim ndryshe dhe duan ti mbajnë aty. Ata paguajnë sipas tregut.

Urgjenca është mënyra se si bëhen politikat ekonomike. Ky vend duhet të mësojë të bëjë politika për të gjitha ekonomitë”, tha Zusi./   S.M

Të fundit

Babai i Kiarës feston ditëlindjen, ja si e uron Luizi vjehërrin

Babai i Kiarës feston ditën e sotme ditëlindjen dhe përveç urimit të moderatores nuk ka munguar as urimi nga...

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela Hasa ndau momentet e fundit...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Lajme të tjera

Web TV