Moti i keq përfshin SHBA, valë e dendur dëbore pritet në New Jork

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një stuhi dimërore me lëvizje të shpejtë pritet të përfshijë të gjithë verilindjen e SHBA-së herët në mëngjesin e së martës, me nivelet e borës që vlerësohet të arrijnë në 15 cm në qytetin e Nju Jorkut përpara se vala e motit të ashpër të lëvizë më në veri më vonë gjatë ditës dhe të godasë Bostonin, paralajmërojnë sinoptikanët.

Në Nju Jork, merkuri nuk pritet të bjerë shumë nën zero, me mundësinë e dëborës së madhe dhe të lagësht, që është e vështirë të hiqet nga trotuaret dhe rrugët, tha Bob Oravec, një meteorolog në Qendrën e Parashikimit të Motit të Nju Jorkut.

Kushtet që do të krijohen mund të jenë “veçanërisht të vështira” për udhëtim dhe mund të ketë ndërprerje të energjisë elektrike dhe rënie të pemëve, paralajmëroi meteorologu amerikan.

 

Në New England, parashikimi për borë të dendur ka bërë që kryebashkiaku i Bostonit të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, duke anuluar mësimin nesër në të gjitha shkollat.

 

“Pothuajse na kanë mbaruar lopatat e borës,” tha Ethan Straub, një menaxher i dyqaneve të pajisjeve në Boston. Siç shpjegoi ai, stoku i tij prej 100 lopatash kishte rënë në vetëm 12 këtë mëngjes. Që kur stuhia u rendit në raportet e motit, tha ai, ne kemi punuar me një ritëm të furishëm.

Autoritetet në Long Island, qytetin e Nju Jorkut dhe në verilindje të Nju Xhersit janë në gatishmëri për shkak të stuhisë./E.T

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV