test

Tomorri tregon situatën me inflacionin: Ekonomia evropiane do vuajë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inflacioni në eurozonë po bie më shpejt sesa u rrit dhe se kjo mund të jetë koha për kthimin e politikës monetare.

Lidhur me këtë gazetari Klodian Tomorri në një studio televizive, u shpreh se  pas nisjes së luftës Rusi-Ukrainë bankat rritën normën e interesit në mënyrë agresive.

Ai tha se Eurozona mund të ulë normat e interesit nga muaji gusht dhe sipas tij ekonomia evropiane do t’i vuajë për një periudhë të gjatë pasojat e dy krizave të fundi

“Ajo që ndodhi pas dallgësh së krizës që shkaktoi lufta në Rusi u vu re se bankat shtrënguan politikën, reaguan për të përmbajtur rritjen e çmimeve sepse politikbërja të vetmin instrument që ka për të ndikuar në rritjen e çmimeve është rritja e normës së interesit duke e bërë lekun, dollarin, euron më të shtrenjtë në varësi të vendit duke bërë që inflacioni të ndalë rritjen apo të nisë të bjerë.

Pas kësaj vale të gjitha bankat qendrore kryesore rritën normat e interesit në mënyrë agresive sepse dhe çmimet ishin duke u rritur në mënyrë agresive. Ato kaluan në 4-5-6% në varësi të vendeve. Por kur një bankë rrit normën e interesin ajo ngadalëson rritjen ekonomike dhe në Evropë ka qenë pyetja se kur do fillojnë bankat qendrore që të ulin normat e interesit për të nxitur ekonomin

Deri tani nuk ka patur një fillim të lehtësimit të politikës monetare. Është folur shumë se mund të fillojë, në eurozonë mund të fillojë nga vera, por mesa duket rënia e inflacionit ka ngritur zërat se mund të nisë më shpejt në Evropë.”

Më tej ai shtoi se normat e inflacionit nuk bëhen në bazë të një produkti por ai përfshin të gjithi shpenzimet që bën jo vetëm produktet, por dhe shërbimet që një konsumator konsumon në jetën e tij të përditshme.

Lexo edhe :  Tatimi mbi pagat apo kapitalin, një krahasim mes Shqipërisë dhe Francës

“Llogaria nuk mund të bëhet me një produkt. Ashtu siç mund të ketë produkte dhe shërbime për të cilat shërbimi jo vetëm që nuk është rritur por ka rënë krahasuar me një vit më parë. Problemi Gjermanisë është më i thellë se sa thjesht një cikël i rënies ekonomike sepse në finale ekonomia është me cikle.

Ka periudha që rritet më shpejt dhe periudha më të ngadalta por problemi që po diskutohet me Gjermaninë është nëse po i vjen fundi asaj që bota e ka njohur si industrinë më të madhe, duket sikur ka një problem të humbjes së kokurueshmërisë gjermane. Sa i përket që ulja inflacionit duhet të ishte shoqëruar me një rritje më të shpejtë ekonomike ato nuk janë të lidhura domosdoshmërish, sigurisht që mbajta e inflacionit në nivele të moderuara është një parakusht për të pasur rritje ekonomike.

Duket që ekonomia evropiane do i vuajë për një kohë të gjatë pasojat e zhvillimeve që kanë ndodhur vitet e fundit pas pandemisë. Ekonomia shqiptare ndjek trendin e ekonomisë italiane. Gjysma e inflacionit në Shqipëri erdhi prej rritjes së marzhit të fitimeve të bizneseve.”, tha Tomorri./e.t

Të fundit

IShowSpeed mbërrin në Tiranë, pritet nga të rinjtë shqiptar, takohet me Ramën (VIDEO)

Youtuberi i njohur IShowSpeed ndodhet në Shqipëri. Prezenca e tij ka bërë që shumë të rinj të dalin në...

Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron kërkoi të mërkurën nga shkollat të mbajnë “një orë diskutim” këtë javë për racizmin dhe antisemitizmin, pas njoftimeve për...

Basha zbulon skenarin e ‘fshehtë’ të Bardhit/ Pret të marrë PD-në pasi të ikë Berisha

Deputeti Lulzim Basha i ftuar në një intervistë televizive, tha se nëse logoja e vula e PD-së mbeten peng të lojërave të Ramës me...

Emri/ Emërohet Drejtori i ri i Përgjithshëm i Agjencisë së Trajtimit të Pronave

Ditën e sotme, me propozim të Ministrit të Drejtësisë, Ulsi Manja, është emëruar Drejtori i ri i Përgjithshëm të Agjencisë së Trajtimit të Pronave,...

Françeska Murati shoqe me Sara Gjordenin? Ish-miss Londra zbulon të vërtetën

Pas mbarimit të Big Brother VIP, Françeska Murati nisi një rrugëtim të ri në emisionin ‘She’s On Top’, si anëtare e jurisë së programit.Ajo...

Lajme të tjera

Web TV