Video/ Shpërthim i tmerrshëm në parkun e pishinave të fëmijëve në Suedi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pamjet shokuese tregonin instilacionin e ri të zbavitjes në parkun Oceana Waterworld në Gothenburg që përfshihej nga flakë e tym i zi, që ngrihej lart në qiellin e dimrit.

Zjarri solli evakuime të shumta teksa zjarrfikësit nuk e kishin idenë sesi kjo mund të kishte ndodhur.

Alarmi u dha rreth orës 10:06 për zjarrin që po përhapej jashtë kontrolli që më pas u ndoq nga shpërthimi.

“Kishte zjarre dhe në rrëshkitëset e ujit, nuk e dimë sesi nisi”, tha zyrtari zjarrfikësave Björn për mediat vendase ndërsa alarmi i dha për banesat që ndodheshin në afërsi të kompleksit.

Disa të plagosur raportoheshin nga zyrtarët teksa spitali Sahlgrenska tha se kishte trajtuar katër të plagosur lehtë nga ngjarja.

Një nga rezidentët tha për rrjetin Expressen: “Në fillim pamë zjarrin, pastaj ishte shpërthimi, ndërsa ndjehej erë e fortë plastike të djegur”.

“Ata po ndërtonin prej muajsh rreshkitësen e re të ujit, tani i ka mbetur vetëm skeleti”, shtoi ai.

Zjarrfikës të shumtë erdhën në vendin e shpërthimit teksa zjarri shkatërronte rrëshkitësen e re 13 metra të lartë.

Një zëdhënëse e grupit ndërtues të atraksionit tha se kompania po bënte disa instalime në momentin e zjarrit por shkaku i tij mbetej i panjohur./O.S

Alarmi i dha rreth orës 10:06 për zjarrin që po përhapej jashtë kontrolli që më pas u ndoq nga shpërthimi.
/O.S

Të fundit

Tabela trigonometrike e topografëve nga 3700 vjet më parë

Një pllakë balte babilonase e zbuluar një shekull më parë ka zbuluar misteret e saj: është tabela më e...

Dalja befasuese e Henry Winter një shenjë e evolucionit të thyer të mediave të futbollit

Shkrimtari i Times ndoshta gjëja më e afërt që gazetaria e futbollit kishte me një personazh të famshëm, por loja dhe mënyra se si...

Arsimi ishte lehtësisht i arritshëm për personat me aftësi të kufizuara gjatë Covid

Pandemia tregoi se mësimi në distancë është efektiv. Është absurde që universitetet po kthehen në procese që na përjashtojnë Rosie Anfilogoff Rruga ime për në universitet...

Kharkiv rrezikon të bëhet ‘Alepo i dytë’ pa ndihmën e SHBA-së

Banorët e qytetit të dytë të Ukrainës tregojnë për ndikimin e sulmeve në rritje ruse që synojnë periferitë dhe furnizimet me energji elektrike Dan Sabbagh/...

“Rroftë vdekja”, makabri mes dashurisë dhe urrejtjes

Nga Leonard Veizi "Rroftë vdekja" Togfjalëshi bombastik, që më pas u kthye në një sentencë gati stilistike por krejt inorganike, u lëshua si predhë nukleare a...

Lajme të tjera

Web TV