“Voyages et Tourisme”: Shqipëria, ndër destinacionet më të mira turistike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Revista franceze rekomandon të vizitohet qyteti i Sarandës për peisazhet dhe kostot e ulëta në akomodim dhe ushqim

Saranda është promovuar nga revista e njohur franceze “Voyages et Tourisme” përmes një artikulli ku rendit arsyet pse qyteti bregdetar duhet të jetë në listën e udhëtarëve të huaj.

E vendosur në zemër të bregdetit të bukur shqiptar, Saranda është cilësuar shpesh kryeqyteti jozyrtar i “Rivierës Shqiptare”.

Ky qytet piktoresk është pesë orë larg me makinë nga Tirana. Dhe duket se i përket një bote tjetër, një bote ku koha ngadalësohet dhe bukuria natyrore merr shkëlqimin e saj të plotë shkruhet në artikull. Ndryshe nga destinacionet e tjera të njohura evropiane, Saranda ofron akomodim të përballueshëm dhe shërbime cilësore.

Nëse turistët e huaj janë në kërkim të një hoteli buzë detit apo një apartamenti komod në qytet, Saranda i plotëson të gjitha këto kërkesa.

Qyteti është i famshëm gjithashtu edhe për kuzhinën, ku ushqimet e freskëta të detit janë gjithmonë në menu. Restorantet lokale, shpesh të vendosura buzë detit, ofrojnë jo vetëm gatime të shijshme, por edhe pamje mahnitëse të detit Jon, duke e bërë çdo vakt të paharrueshëm.

Së fundmi, pritja e ngrohtë e banorëve të Sarandës është një fakt tjetër që vlen të theksohet. Ata përshkruhen si njerëzit më miqësorë në Ballkan./    S.M

Të fundit

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

Lajme të tjera

Web TV