Danimarka “ngre” burg në Kosovë/ 300 persona do vuajnë dënimin në qeli të marra me qira

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 27 prill të vitit të kaluar Danimarka nënshkroi një marrëveshje për të dërguar 300 të burgosur në Kosovë si përpjekje për të reduktuar mbipopullimin në burgjet e tyre.

Të dy vendet ranë dakord fillimisht në dhjetor që Kopenhageni zyrtar të marrë me qira 300 qeli burgu për një tarifë vjetore prej 15 milionë eurosh. Kujtojmë se opzita në Kosovë vazhdon të mos i votojë marrëveshjet ndërkombëtare, përfshirë edhe këtë me Danimarkën.

Ministri i Drejtësisë së Danimarkës, Peter Hummelgaard, i cili vizitoi sot Kosovën, tha se ka pasur takime konkrete me qeverinë dhe partitë më të mëdha opozitare dhe mesazhi është se ata e duan këtë partneritet.

“Për qeverinë, plani është pjesë e përpjekjes për të krijuar hapësirë ​​në burgjet daneze, të cilat janë nën presion mbi kapacitetet dhe personelin në formën e një numri në rënie të oficerëve të burgjeve. Prandaj, kriminelët e dënuar me deportim duhet të vendosen diku tjetër para se të nisen për në vendin e origjinës. Ekziston një udhërrëfyes i qartë dhe i plotë. E vetmja gjë që na duhet është që parlamenti i Kosovës ta ratifikojë traktatin. Nuk mund të them gjë tjetër veçse thonë se do të hidhet në votim së shpejti në parlament. Sapo parlamenti të ketë ratifikuar traktatin, ne do të fillojmë rindërtimin e ambienteve të burgut në mënyrë që ato të përmbushin standardet daneze”, u shpreh ai.

Kosova dhe Danimarka nënshkruan më 20 dhjetor një letër-pëlqim, sipas të cilit, 300 qeli burgu të Kosovës do t’i jepen në shfrytëzim shtetit të Danimarkës. Për këtë huazim, sipas letër-pëlqimit, Kosova pritet të përfitojë 210 milionë euro gjatë dekadës së ardhshme. Në atë kohë, Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu kishte thënë se nënshkrimi i letër-pëlqimeve është vetëm hapi i parë drejt arritjes së një marrëveshjeje, që më pas duhet të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës me dy të tretat e votave./O.S

Të fundit

A do të ketë reshje shiu? Surpriza e motit për ditën e sotme

Pellgu i Mesdheut tashmë po ndikohet nga një masë ajri e ftohtë, duke sjellë mot të paqëndrueshëm në vendin...

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni më shumë me të tjerët...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Lajme të tjera

Web TV