INSTAT: Lindjet në 2023 në nivelin më të ulet të 3 dekadave, më i prekur veriu

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kukësi, Dibra dhe Lezha me rënien më të madhe vjetore

Viti 2023 ka shënuar numrin më të ulët të lindjeve në Shqipëri për të paktën 3 dekadat e fundit.

Sipas të dhënave të INSTAT përgjatë 2023-it lindën rreth 22 mijë foshnje, një rënie kjo më gati 10% në krahasim me një vit më parë.

Qarqet me rënien më të madhe vjetore rezulton të jenë Kukësi, Dibra dhe Lezha. Në të treja këto qarqe lindjet kanë rënë mbi mesataren kombëtare, specifikisht me më shumë se 10%.

Largimet drejt qyteteve të tjera brenda vendit dhe vendeve të BE-së apo Britanisë së Madhe duket se sidomos në Kukës kanë bërë që në vitin 2023 të ketë një tkurrje të ndjeshme të lindjeve, me vetëm 667 foshnje në vit.

Ndërkaq vdekjet në nivel kombëtar kanë njohur po ashtu rënie. Nga rreth 27 mijë dhe gati 31 mijë vdekje që u shënuan në vitet 2020 dhe 2021 si pasojë edhe e pandemisë, humbjet kanë rënë në rreth 20 mijë. Kjo shifër është më e ulëta në të paktën 10 vitet e fundit.

Shtesa natyrore e popullsisë për vitin e shkuar regjistron kështu rreth 2 mijë lindje më shumë sesa vdekje./O.S

 

Të fundit

Pas humbjes së të shoqes, reagon për herë të parë aktori Agron Llakaj (Video)

Artisti i mirënjohur dhe autori i programit të humorit Al Pazar Agron Llakaj humbi pak ditë më parë shoqen...

Rritet kërkesa për kredi/ Bizneset marrin hua për investimet, kryeson turizmi

Turizmi është kthyer një ndër sektorët që ka marrë më tepër hua në banka .Bizneset kanë shtuar investimet në prag të nisjes së sezonit...

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale teksa foli për çështjen e...

“Çdo ndërtesë do ketë kod unik”/ Balla: Do jemi vendi i parë në Ballkan…

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, në fjalën e tij në parlament, deklaroi se Ministria e Brendshme po punon për të pasur regjistër adresash në...

Çfarë po ndodh? FNSH dhe ‘Shqiponjat’ kontrolle ‘blic’ në Fushë-Krujë

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shqiponjat kanë nisur disa kontrolle 'blic' në Nikël të Fushë Krujës. Mësohet se kontrollet po bëhen në disa prej...

Lajme të tjera

Web TV