Festa e Shën Valentinit/ Dhurata më e preferuar për shqiptarët, trëndafili i kuq

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trëndafili i kuq, simboli i dashurinë, është tradicionalisht dhurata më e përhapur për ditën e Shën Valentinit.
Çfarë lulesh ju dhuron përgjithësisht?

“Të kuqe, unë e kam marrë burrin me dashuri, Shën Valentini është festa më e bukur”

Por në gjuhën e luleve, dashuria nuk pasqyrohet vetëm nga trëndafili apo nga ngjyra e kuqe.

“Kërkesat më të larta janë vetëm për trëndafilin e kuq, po pak nga pak jemi munduar që t’i orientojmë njerëzit drejt ngjyrave dhe opsioneve të tjera.”

Karafili, tulipani, manushaqja, anemonët janë po ashtu shprehje e dashurisë dhe pasionit.

“Tulipani i kuq është dashuria perfekte, tulipani i bardhë për një dashuri të sinqertë. Protea, gjithashtu, për dashurinë janë edhe karafilat vishnje që dhurohet njësoj si trëndafili….janë dhe këto gipsofilat që simbolizojnë dashurinë e sinqertë.”

“Kemi ardhur nga Italia, karafili ka një simbol shumë domethënës.”

Dita e të dashuruarve e ka marrë emrin e një shenjtori romak i shekullit të 3-të, i cili lejoi martesat ndonëse ishin të ndaluara./O.S

 

 

 

Të fundit

A do të ketë reshje shiu? Surpriza e motit për ditën e sotme

Pellgu i Mesdheut tashmë po ndikohet nga një masë ajri e ftohtë, duke sjellë mot të paqëndrueshëm në vendin...

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni më shumë me të tjerët...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Lajme të tjera

Web TV