Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Si reagon truri ndaj dashurisë; fakte interesante!

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Dashuria është një koncept shumë dimensional dhe në një mënyrë ose tjetër mund të krijojë varësi.Por ndryshe nga varësitë e tjera, dashuria, ose të paktën idea e një marrëdhënieje të shëndetshme, ju bën më të shëndetshëm.

  Mësoni më shumë mbi ndikimin e dashurisë në tru dhe organizëm përmes këtij artikulli. Kush e ka provuar e di shumë mirë çfarë sikleti është kjo trullosje e ëmbël. Pëllëmbët djersiten, zemra të duket sikur do të dalë nga kraharori dhe shpresa se personi që ua ka rrëmbyer zemrën, ushqen të njëjtat ndjenja, është e lartë.

  Të gjitha këto, janë reagime të sistemit nervor që shkakton një kaskadë reagimesh stresuese dhe mbi të gjitha shumë adrenalinë. Sa më shumë të kaploheni nga dashuria, aq më i lartë do të jetë niveli i kortizolit dhe hormoneve të stresit.

  Stresi kronik është shumë i ashpër ndaj organizmit, por stresi i dashurisë mund t’ju bëjë më të mirë, më të zotë dhe më guximtarë. Fluturat në stomak nuk janë lojëra emocionale. Disa ekspertë janë të mendimit se një dozë e vogël ankthi arrin të forcojë një lidhje romantike.

  Pasiguria që ndihet në fazat fillestare të dashurisë (më do apo s’më do) mund të nxisë një nivel të lartë të kortizolit që më pas, nëse partneri juaj jua rikthen dashurinë, mund të shumëfishojë ndjesinë e afrimitetit.

  Ka disa njerëz që janë shumë më romantikë dhe pasionantë se të tjerët. Studimet kanë treguar se ata janë të prekur nga nivele të larta të kortizolit dhe hormoneve të tjera të stresit.

  Studimet tregojnë se të kaluarit kohë me dikë që do, shkakton të njëjtin emocion si një lëndë narkotike. Të paktën, kështu e koncepton truri. Sistemi nervor e shikon dashurinë si një shpërblim dhe e kërkon atë gjithmonë.

  Lexo edhe :  Kurrë mos mbani taka gjatë shtatzënisë, ja pse

  Si dashuria, ashtu edhe lëndët narkotike apo akullorja nxisin çlirimin e dopaminës, transmetuesi nervor që ju nxit të kërkoni më shumë. Dopamina është hormon që nxit dëshirën për të qenë më të suksesshëm në arritjen e objektivave. Kur ju merrni atë që dëshironi, truri kënaqet për pak kohë. Kështu ju formoni një traditë të mirëfilltë që mund t’ju çojë në rrugë të gabuar ose drejt një marrëdhënieje të lumtur.

  Ekzaltimi i dashurisë i nxitur nga dopamina, zbehet dhe ndiqet nga reagimet fizike. Përqafimet dhe ledhatimet nxisin çlirimin e oksitocinës që promovon një lidhje të fortë. Kjo lidhje emocionale dhe fizike nxit çlirimin e vasopresinës që shkakton instiktin mbrojtës dhe atë territorial.

  Më pas partnerët, përballen me ankthin e ndarjes që i afron ata më shumë. A e keni vënë re se shumë çifte vishen njësoj, me të njëjtin stil apo ngjyra. Studimet tregojnë se në një marrëdhënie të fortë, gjëndja psikologjike dhe rrahjet e zemrës të çiftit pasqyrojnë njëra-tjetrën. Kur keni gjetur dashurinë e vërtetë, përfitimet që do të merrni janë me të vërtetë të mëdha. Studimet kanë treguar se një marrëdhënie e mirë ju bën më të shëndetshëm dhe ju zgjat jetën.

  Njerëzit që kanë një marrëdhënie të lumtur sëmuren më rrallë. Një marrëdhënie e lumtur është një nga anti-depresivët më të mirë natyralë në jetë./E.Ç

  Të fundit

  Çfarë mendon vërtet Barack Obama për Kamala Harris! Kjo shpjegon heshtjen e tij

  Burimi: The Independet Barack Obama dhe Kamala Harris kthehen në qendër të vëmendjes së bashku pas më shumë se dy...

  E rëndë në Pogradec, babai qëllon me armë gjahu djalin

  Pogradec: Babai plagos me çifte të birin, duke e lënë të plagosur. Ngjarja në fshatin Stropckë, ku gjatë një konflikti për motive banale, djali...

  “Lumë” kallëzimesh për mashtruesit/ Prokuroria: Në tre muaj janë regjistruar 144 raste

  Vetëm gjatë tre muajve të fundit në kryeqytet 144 persona kanë mashtruar shtetas të ndryshëm, me qellim zhvatjen shumave të ndryshme të parave. Por ndërsa...

  Atentati ndaj Trump/ Kreu i FBI-së në SHBA përballet me pyetjet e ligjvënësve

  Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, po dëshmon të mërkurën në një seancë në Kongres mbi hetimin e byrosë lidhur me atentatin ndaj ish-presidentit Donald...

  Reforma Zgjedhore/ Çupi: Problemi nuk janë listat, por kualiteti i njerëzve që kandidohen

  Analisti Frrok Çupi ka folur lidhur me draftin e dakordësuar të PS-PD për Reformën Zgjedhore, ku u vendos që 1/3 e listave të jenë...

  Lajme të tjera

  Web TV