Studimi/ Plastika në produktet e përditshme mund të shkaktojë lindje të parakohshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kimikatet sintetike gjenden edhe në produkte të tjera për të cilat mund të mos kemi qenë në dijeni, si sapuni, shampo apo llak flokësh. Një studim i fundit nga studiuesit Leonardo Trasande, Morgan Nelson, Akram Alshavabkeh, Emily Barrett, Jesse Buckley dhe Dana Dabela zbuloi se ekspozimi ndaj kimikateve sintetike kontribuon në lindjen e parakohshme dhe probleme të tjera për nënat dhe foshnjat. Kimikatet, të njohura edhe si ftalate, mund të ndikojnë në placentë gjatë shtatzënisë.

Duke përdorur të dhëna nga Instituti Kombëtar i SHBA-së për Shëndetin dhe Efektet Mjedisore në Rezultatet e Shëndetit të Fëmijëve nga viti 1998 deri në 2022, ata studiuan lidhjen e 20 metabolitëve ftalate (kimikate sintetike) me moshën gestacionale në lindje dhe gjatësinë dhe peshën e fëmijës në lindje, duke përdorur mostrat e urinës. Të paktën 1000 pjesëmarrës kishin zbuluar ftalate në mostrat e tyre të urinës.

Lindjet e parakohshme nuk ishin problemet e vetme të shkaktuara nga kimikatet sintetike. “Pasojat e shtatzënisë së shkurtuar dhe kufizimit të rritjes intrauterine janë serioze”,-thuhet në studim. Kimikatet sintetike janë gjetur gjithashtu se kontribuojnë në vdekshmërinë e foshnjave dhe fëmijëve, në rezultate të pafavorshme psikologjike, të sjelljes dhe edukative në moshën madhore, si dhe në sëmundjet e zemrës dhe diabetin në jetën e mëvonshme./O.S

Të fundit

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Lajme të tjera

Web TV