Bota e çuditshme e kompanive guaskë në Europë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miliona struktura ligjore të regjistruara në mënyrë të dyshimtë paraqesin rrezikun e pastrimit të parave ose evazionit të taksave dhe sanksioneve. Europa është shtëpia e miliona kompanive potencialisht boshe guaskë që mund të përdoren për të shmangur taksat ose sanksionet, ose për të pastruar para, tregojnë të dhënat e fundit.

Tani ligjvënësit e BE-së po shqetësohen që të bëhet më shumë kundër atyre strukturave të papuna korporative, të cilat potencialisht ofrojnë një arratisje nga taksat dhe sanksionet europiane kundër Rusisë. Të dhënat e fundit nga Moody’s tregojnë rreth 5 milionë kompani të dyshuara vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa BE-ja grumbullon afro 4 milionë me Francën dhe Qipron që kryesojnë paketën.

Firma analitike kërkuan qindra miliona kompani dhe individë për të kërkuar të dhëna të dyshimta, si mungesa e aktivitetit të biznesit dhe lidhjet me juridiksionet me rrezik të lartë dhe bëri disa gjetje të jashtëzakonshme. Mijëra drejtorë kompanish të listuara janë regjistruar në mënyrë të pabesueshme se janë nën pesë vjeç dhe një firmë belge drejtohet nga dikush mbi 900 vjeç, thuhet në raport.

Ndërsa gabime të tilla mund të jenë për shkak të gishtave të trashë në tastierë dhe jo aktivitetit të dyshimtë, ato tregojnë për probleme më të gjera. Është ndoshta një tregues i një sistemi që nuk është financuar gjithashtu, ose i një sistemi që nuk është aq sistematik sa mund të jetë.

Moody’s vë në dukje gjithashtu mungesën e burimeve në regjistrat zyrtarë si Shtëpia e Kompanive në Mbretërinë e Bashkuar, një mangësi që ishte “vetë shqetësuese, sepse është mënyra se si futesh në sistemin financiar”. Një pjesë e fajit mund të hidhet në këmbët e avokatëve dhe ndërmjetësve që ndihmojnë super të pasurit të fshehin pasurinë e tyre pas strukturave komplekse të korporatave, me pak rregulla dhe pak kontrolle./O.S

Të fundit

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Vrasja e “Pushit”, pse dyshonte nëna e viktimës te dy shokët e tij. Dëshmitë

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në shkurt të vitit 2009, kur...

Lajme të tjera

Web TV