Barometri: Qeveri koalicioni, por efikase, ja çfarë preferojnë shqiptarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të pyetur nga “Barometri” në Euronews Albania qytetarët këtë herë kanë shprehur preferencat e tyre në lidhje me mënyrën apo formën si zgjidhen përfaqësuesit e popullit për në parlament .

Pikërisht në kohën kur palët politike po mundohen të dakordësojnë për ndryshime në sistemin zgjedhor shqiptar për të disatën herë, qytetarët japin mendimin e tyre sjellin idenë si e mendojnë ata se duhet të zgjidhen deputetet.

Pyetjes “qeveria e vendit është më mirë të përbehet nga një parti e vetme apo koalicion partish “

Shumica rreth 60.6 % mendojnë që më mirë është që qeveria të jetë nga një koalicion partish.

Nënkuptohet se ata nuk duan një qeveri me një parti çka do të thotë një qeveri të forte dhe me tendenca autoritare.

Por nga ana tjetër pyetjes “a është me e rëndësishme për ta një qeveri efikase apo përfaqësimi në parlament i çdo grupimi te organizuar politikisht në shoqëri”  shumica shkojnë për një qeveri efikase 62.3 %  me shume se përfaqësimi i grupeve te ndryshme ne parlament./E.T

Të fundit

19 Prill 1943/ Geto e Varshavës, hebrejtë nisin rebelimin

Në Varshavë të Polonisë, forcat naziste që po përpiqeshin të spastronin një geto hebreje të qytetit, përballen me një...

Delfini që mësoi të fliste me derrat

Kylie është një delfin i adoptuar nga një grup derrash: jo vetëm që ka mësuar gjuhën e tyre, por nuk fishkëllen më, edhe kur...

Shkrirja e akullnajave lehtëson ardhjen e specieve pushtuese

Shkrirja e akullnajave hap rrugën për ardhjen e specieve pushtuese që mund t'i vënë në vështirësi speciet vendase. Gjeorgjia e Jugut është një ishull (dhe...

Tabela trigonometrike e topografëve nga 3700 vjet më parë

Një pllakë balte babilonase e zbuluar një shekull më parë ka zbuluar misteret e saj: është tabela më e vjetër trigonometrike, e përdorur nga...

Dalja befasuese e Henry Winter një shenjë e evolucionit të thyer të mediave të futbollit

Shkrimtari i Times ndoshta gjëja më e afërt që gazetaria e futbollit kishte me një personazh të famshëm, por loja dhe mënyra se si...

Lajme të tjera

Web TV