Fondet vjetore/ 345 mln lekë për partitë për vitin 2024, ‘torta’ ndahet mes PS dhe PD

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

345 milionë lekë janë parashikuar  nga buxheti i shtetit për partitë politike në formën e mbështetjes financiare për vitin 2024.

Sipas përllogaritjes nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve pjesën më të madhe të fondit e merr Partia Socialiste me mbi 151 mln leke.  Partia Demokratike vjen e dyta, me  106 mln lekë dhe e treta Partia Republikane me 18 mln lekë.

15 mln lekë shkojnë për Partinë e Lirisë ndërsa social-demokratët me 12 mln lekë.  LZHK, PBDNJ dhe PAA përfitojnë nga 8 mln lekë.

Kjo mbështetje financiare do të përfitohet vetëm në rast se partitë politike kanë dorëzuar raportin financiar për 2023-shin.

Miratimi i projekt-vendimit nga ana e KQZ u shty për të martën e 20 shkurtit./e.t

Të fundit

Çupi ngre alarmin: Përfshirja e strukturave shtetërorë në krim, e rrezikshme

Çupi u ndal te rasti ku dy punonjës të AMP Durrës dhe një gazetar shantazhonin zyrtarët e lartë të...

Erërat e forta në SHBA marrin “zvarrë” aeroplanin në pistë

Një aeroplan i kompanisë American Airlines është lëvizur nga erërat e forta, që goditën aeroportin ndërkombëtar Dallas Fort Worht ne Teksas. Bëhet fjalë për një...

Bashkimi Europian jep dritën jeshile, ja çfarë pritet të ndodhë në territorin e Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e një marrëveshjeje me Serbinë, e cila do të mundësojë vendosjen e...

“Albania” e Europianit/ FSHF zbulon këngën e Kombëtares kuqezi për “Euro2024”

FSFH ka zbuluar përmes një postimi në rrjetet sociale, këngën ‘himn’ për tifozët, që do të shoqërojë kombëtaren kuqezi në Euro2024. “𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊 𝒐’ 𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊, 𝒆𝒅𝒉𝒆...

Pas humbjes së të shoqes, reagon për herë të parë aktori Agron Llakaj (Video)

Artisti i mirënjohur dhe autori i programit të humorit Al Pazar Agron Llakaj humbi pak ditë më parë shoqen e jetës, bashkëshorten e tij...

Lajme të tjera

Web TV