Vitet ’70- ’80 në Kosovë, Arkivat me foto dhe dokumente për Pavarësinë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këto janë disa imazhe që lidhen me demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Studentët ishin ndër të parët që nisën të shprehin pakënaqësitë ndaj ish-Jugosllavisë. Më pas reagimet u përhapën në të gjitha hallkat e shoqërisë. Arkivat Shqiptare dhe të Kosovës, në ekspozitën e përbashkët dedikuar 16-vjetorit të Pavarësisë të çelur këtë të shtunë në Kalanë e Tiranës zgjedhin ti konsiderojnë këto hapa kyçe si “Rizgjim në vlerat kombëtare” të Kosovës Republikë.

Vitet 1970-1980 që cek përmes fotografive dhe dokumenteve kjo ekspozitë, sjellin në vëmendje bashkëpunimet dypalëshe Shqipëri-Kosovë, takimet mes përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit, shkëmbimit kulturor si dhe pasqyrimin që i bëhej ngjarjeve në shtypin shqiptar, si ky raportim i zbardhur Ylli Pepos. Apo zbulojnë më tej sesi ambasadori i kohës i Shqipërisë ruante lidhjet me studentë të Kosovës në ish-Jugosllavi për të marrë informacione shtesë dhe për t’i ardhur në ndihmë Kosovës.

Studiuesi Ardit Bido tregon se mes Drejtorisë vendase të Arkivave dhe Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës  ekziston bashkëpunimi sa i përket këmbimit të dokumentacioneve. Ai tregon në këtë kontekst nëse do të mund të bëhej më shumë, për të ekspozuar përmes fakteve krimet e luftës së Serbëve në Kosovë edhe jashtë kufijve shqiptarë.

Në një kohë që tanimë Shqipëria po bashkëpunon në pasqyrimin e muzeumeve të memories, për të dëshmuar krimet ndaj njerëzimit, siç është rasti I muzeut hebraik ajo çka mungon është një muze që të pasqyrojë luftën në Kosovë. Propozim që ngrihet herë pas here nga personalitete vendase dhe shuhet pa zgjidhje.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur për publikun përgjatë gjithë fundjavës./E.T

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV