Monopoli i çmimit të qumështit/ Eksperti: Fermerët kanë mbështetjen më të ulët në rajon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ulja e çmimit të blerjes nga grumbulluesit të qumështit të të imtave, pra dele dhe dhi, i ka vënë në vështirësi fermerët. Sipas ekspertit të bujqësisë Ilir Pilku kjo ndodh për shkak të mos organizimit të tyre.

Ilir Pilku: Blegtorët që mbarështojnë të imtat duhet të organizohen në shoqata, në grupet e tyre të interesit dhe të lobojnë si ndaj grumbulluesve dhe përpunuesve, ashtu dhe ndaj politikave mbështetëse të shtetit. Kemi një problematikë me qumështin e të imtave të cilat kanë një rënie në çmim 30 deri në 40 lekë të reja për litër qumësht.

Sipas Pilkut, ulja e çmimit nga grumbulluesit, nuk është reflektuar tek çmimi final, pasi konsumatorët vijojnë t’i blejnë shtrenjtë nënproduktete bulmetit.

Ilir Pilku: Kaçkavalli, djathi i bardhë, gjalpi në tregjet ku tregtohen kanë të njëjtin çmim të lartë. Pra nuk e ka reflektuar atë çmim të cilin ata supozojnë ose duan të marrin qumështin. Norma ose marzhi i fitimit për përpunuesin është shumë më i lartë sesa për prodhuesin e qumështit.

Veç fuqizimit të fermerëve dhe bashkimit të tyre në grupe vendore, eksperti thotë për Tv Klan se duhet mbështetje më e madhe nga qeveria, pasi feremerët shqiptarë janë më keq të trajtuarit në rajon.

Ilir Pilku: Vlera financiare e mbështetjes duhet të jetë më e lartë në mënyrë që këtë sektor ta rigjenerojmë. Ka kërkesën më të madhe në bazë dhe të zhvillimit të turizmit. 10 mln turistë, presim të bëhen 15 mln në 2024-ën e në vazhdim, me çfarë lënde të parë, me çfarë ushqimi do të trajtohen? Ndaj duhet të rrisim si prodhimin e mishit të të imtave ashtu dhe nënprodukteve të bulmetit.

Pritet që javën e ardhshme Ministria e Bujqësisë të hapi aplikimin për skemën e re të mbështetjes në bujqësi./O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV