Nuk dilni bukur në foto? Ja 10+ gabimet që po bëni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Keni siklet nga fotot në grup? Gjetja e pozicionit të duhur në foto, buzëqeshja në portret, mënyra si duhen mbajtur duart, të gjitha këto janë detaje ku duhet të bazoheni për të siguruar në fund një super foto.

Por, nëse ende mendoni se nuk jeni fotozhenikë sa herë dilni apo bëni foto, me siguri këto janë gabimet që po bëni.

#1 Nuk i përdorni sytë në avantazhin tuaj

Ja një truk i thjeshtë: shtrëngojini sytë shumë. Më pas relaksoni qepallat dhe lëreni pjesën e poshtme të syve të jetë më në fokus. Ky veprim vendos një shikim të plotë në fokus dhe një dritë shkëlqimi në portretin tuaj.

#2 Nuk dini çfarë të bëni me duart

Është një detaj i sikletshëm në fakt. Por, provoni të mbani një filxhan kafeje në dorë, syze dielli ose bëni sikur po rregulloni flokët që duart mos të duken keq si në ajër.

#3 Thoni “cheese” sa herë bëni foto

Në fakt kjo e bën buzëqeshjen tuaj të duket e panatyrshme dhe e detyruar. Thjesht, sigurohuni që të dilni sa më natyral/e në çdo foto.

#4 E kapni foton nga poshtë

Sigurohuni që kushdo që është afër aparatit, ta ketë atë aq lart sa subjekti të ngrejë vetëm pak mjekrën, për të fiksuar kështu shikimin e tij/saj.

#5 Nuk bëni prova

Praktika e bën të përsosur çdo gjë, ndaj mos hezitoni të bëni disa shkrepje prove para fotos finale.

#6 Gjuha është në vendin e gabuar

A e dini se gjuha mund t’ju bëjë më fotozhenik? Tingëllon e çuditshme, por është e vërtetë! Vendoseni gjuhën brenda gojës (pak pas dhëmbëve) kur buzëqeshni për foto.

Lexo edhe :  Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

#7 Mbani frymën

Sa më shumë përpiqeni ta bëni këtë, sforcimi duket në fytyrën tuaj, ndaj kini më shumë besim te pamja dhe fiziku juaj.

#8 Jeni përballë kamerës

Një tjetër truk i famshëm për të kopjuar? Kthimi strategjik i kokës dhe gjetja e pozicionit të duhur.

#9 Harroni të merrni frymë

Shumë njerëz, kur përballen me një aparat fotografik, buzëqeshin dhe mbajnë frymën, gjë që i bën të duken më të tensionuar dhe të shqetësuar. Jini sa më të lirshëm.

#10 Nuk po mësoni nga gabimet tuaja

Sado që nuk dëshironi të përqendroheni në foto ku nuk ju pëlqen mënyra se si dukeni, ju duhet të mësoni nga gabimet tuaja. Buzëqeshja e duhur, mbajtja e duarve në pozicionin e duhur etj.

#11 Nuk përdorni filtra

Tani, sigurisht që ne nuk po mbrojmë përdorimin e programeve që ju transformojnë gati në një njeri tjetër, por përdorimi dhe gjetja e filtrave të duhur për foto është diçka që ju bën të dukeni më fotozhenikë në çdo shkrepje./E.Ç

Të fundit

A do të ketë reshje shiu? Surpriza e motit për ditën e sotme

Pellgu i Mesdheut tashmë po ndikohet nga një masë ajri e ftohtë, duke sjellë mot të paqëndrueshëm në vendin...

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni më shumë me të tjerët...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Lajme të tjera

Web TV