Tanket e frikshme që luftuan Sadam Huseinin mund të vijnë së shpejti për Vladimir Putin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga rëra e Kuvajtit në fushat e Ukrainës, M-84-at e harruara gati për një vije të re fronti.

 

Nga Sébastien Roblin

 

Një raport në mediat ballkanike pretendon se Kuvajti mund të ketë filluar të transferojë disa ose të gjitha 149 tanket M-84AB që bleu nga ish-Jugosllavia në fabrikën kroate Djuro Djakovic, ku ata u montuan për herë të parë në vitet 1980. Atje, ata supozohet se do të marrin rinovim – dhe ndoshta përmirësime – përpara se të shkojnë në betejë kundër forcave ruse që pushtojnë Ukrainën.

Raportet e marrëveshjes u shfaqën në mediat serbe dhe gjashtë nga M-84AB kuvajtiane me ngjyrë të nxirë thuhet se janë parë të transportuara me kamionë rimorkio përmes Sllovenisë për në Kroaci. Megjithatë, transferimi i supozuar nuk është konfirmuar nga palët e përfshira. Kjo përmbajtje është importuar nga x.

Ju mund të jeni në gjendje të gjeni të njëjtën përmbajtje në një format tjetër, ose mund të gjeni më shumë informacion në faqen e tyre të internetit. Nëse raporti është i saktë, kjo do të jetë lufta e dytë e këtyre tankeve për të çliruar territorin nga një ushtri pushtuese e prirur për pushtim. Në vitin 1991, ato u përdorën nga trupat e Kuvajtit në mërgim për të ndihmuar në çlirimin e vendit të tyre nga pushtimi i Irakut.

M-84 ishte marrja me licencë e Jugosllavisë për tankun T-72 të Bashkimit Sovjetik. Kjo do të thotë se do të ishte relativisht e lehtë për Ukrainën të integrohej në shërbim, pasi ajo tashmë operon shumë variante të ndryshme T-72.

Një transferim i madh M-84 mund të jetë një goditje në krah për forcat e Ukrainës, pasi dërgesat e tankeve perëndimore ngadalësohen duke hyrë në vitin e tretë të pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë. Për më tepër, varianti M-84AB i Kuvajtit krenohet me një motor dukshëm më të fuqishëm, forca të blinduara më të forta dhe një sistem superior të kontrollit të zjarrit në krahasim me T-72 të hershëm.

Ironikisht, në mesin e viteve 2010, Kuvajti planifikoi të zëvendësonte M-84 (70 prej të cilëve mbetën në njësi aktive, me pjesën e mbetur në ruajtje) me tanke të reja ruse T-90MS. Por në vitin 2019, Kuvajti “e shtyu në mënyrë të pacaktuar” blerjen. Tani për tani, tanket 218 M1A2 Abrams të Kuvajtit mund të mbajnë linjën, nëse shesin M-84.

Me sa duket, përmirësimi i Kroacisë dhe dhurimi i M-84-ve të Kuvajtit do të paguhet në natyrë nga Gjermania, e cila mund të transferojë 24 tanke Panzer 87 (të blera rishtazi nga Zvicra) në Kroaci. Ndërkohë, Forcat Ajrore të Kroacisë raportohet se kanë transferuar gjithashtu dy avionë të lehtë të ngarkesave Antonov An-32 në Ukrainë, të cilët janë ruajtur në aeroportin e Zagrebit që nga viti 2014.

Një nga dy An-32B të Forcave Ajrore Kroate të blera në vitin 1995 duke u ulur në Pragë në 2006. Përdorur për të transportuar ndihma humanitare, parashutistë dhe forca paqeruajtëse, të dyja u ndaluan në Zagreb në 2014 për shkak të mungesës së financimit, duke e lënë Kroacinë të varur nga partnerët e NATO-s për transportin ajror . Këta dy avionë tani thuhet se i janë dhënë Ukrainës. Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës dihej se operonte të paktën tre An-32. Këta ka të ngjarë të kenë transportuar ndihma për Ukrainën—dhe, në një rast, Turqinë, e cila kërkoi ndihmë për tërmetet në shkurt të vitit 2023. Ukraina patjetër do të gjejë përdorime për më shumë nga këto makineri.

 

M-84: Si përfundoi ‘Super T-72’ i Jugosllavisë në Kuvajt

Në fillim të Luftës së Ftohtë, Jugosllavia neutrale importoi qindra tanke Sherman, M47 Patton, T-34/85 dhe T-55 nga të dy anët e Perdes së Hekurt. Por në vitet 1970, Beogradi donte tanke moderne që mund t’i prodhonte brenda vendit. Gjatë një vizite në Moskë në vitin 1978, presidenti jugosllav Josip Broz Tito e bindi liderin sovjetik Leonid Brezhnev që të shiste një licencë që do të lejonte prodhimin e tankut të fundit sovjetik të prodhimit masiv – T-72 – për 39 milionë dollarë.

Por lejet ligjore dhe skemat i lanë ende shumë punë jugosllavëve për të kuptuar, me sektorin e tyre më të vogël industrial. Përfundimisht, mbi 250 kompani të shpërndara në të gjithë Republikën Jugosllave kontribuan me komponentë, me montimin përfundimtar që u zhvillua në fabrikën Djuro Gjakovic në Slavonski Brod, Kroaci. Një automjet prototip T-72MJ i përfunduar në 1983 u pasua nga 10 automjete të para-prodhimit dhe prodhim masiv në 1985.

Seria e parë prej 370 tankesh M-84 kishte shumicën e të njëjtave karakteristika bazë si rezervuari i eksportit T-72M: një tank me profil të ulët (2,18 metra i lartë) me një ekuipazh prej tre personash, një motor nafte V46-6 me 760 kuaj fuqi, dhe një armë e fuqishme (nëse jo veçanërisht e saktë) 2A46 125 milimetrash e ushqyer nga një autongarkues rrotullues i stilit të karuselit me 20 fishekë dhe 22 rezerva të tjera në ndarjen e ekuipazhit. E gjithë kjo u mbështet nga mitralozë koaksialë dhe me majë frëngji, dhe një shkarkues granate tymi me 12 të shtëna. Ndërsa trupi i M-84 përdorte materiale të përbëra për mbrojtje të zgjeruar, frëngjia e tij ishte çeliku i derdhur i pastër.

Tanku serb M-84A gjatë stërvitjes 2020 në Pešter në tetor 2020. Vini re xhaketën termike në armën 2A46 dhe mitralozin e rëndë 12,7 milimetrash me frëngji, përdorimi i të cilit u tregua jopopullor në luftërat ballkanike për shkak të nevojës për tank komandant për t’u ekspozuar ndaj zjarrit të armikut gjatë operacionit.

Sidoqoftë, M-84 ndryshonte nga origjinali në një aspekt kritik: sensori i tij superior i zhvilluar në vend dhe sistemi i kontrollit të zjarrit. Pamja DNNS-2 e gjuajtësit kishte një zmadhim 7x të ditës dhe 8.5x zmadhim vizion nate, dhe komandanti kishte një pamje të pavarur nate që mund të angazhonte gjithashtu armën kryesore. Kompjuteri i kontrollit të zjarrit të M-84, ndërkohë, ishte i mbushur me veçori për kohën e tij: një sensor meteorologjik për të llogaritur shpejtësinë e erës dhe lagështinë, dhe kompjuterë të krijuar për të llogaritur lëvizjen e rezervuarit dhe objektivin e tij. Rregullimet në modelin e përmirësuar M-84A, megjithatë, reduktuan pjesët e përbashkëta me T-72 në vetëm 40 përqind. Mbrojtja u përmirësua ndjeshëm, falë shtimit të shtresave të armaturës së ndarë prej çeliku dhe tekstolitit, me rërë kuarci që mbush boshllëkun midis tyre.

Kjo e rriti efektivitetin e armaturës së përparme nga 380 në 450 milimetra origjinale (shifra më e lartë përfaqëson mbrojtjen kundër kokave të ngarkuara në formë) në mbi 700 milimetra ekuivalente RHA në vende. RHA qëndron për “Çeliku i blinduar homogjen i mbështjellë” dhe është një masë efektive ose ekuivalente e trashësisë, në vend të një mase të mirëfilltë. Një motor më i fuqishëm V46-TK me 1000 kuaj fuqi u ndërrua gjithashtu, duke rritur shpejtësinë maksimale nga 37 në 45 milje në orë.

Ushtria e Kuvajtit ishte e intriguar nga M-84A dhe e vuri përballë një M1A1 Abrams amerikan në provat e shkretëtirës. Sistemi i karburantit të Abram u prish, duke e lënë Jugosllavinë të fitonte kontratën për 200 tanke (përfshirë 15 tanke rikuperimi dhe 15 tanke komandimi) me 1.58 milionë dollarë secila. M-84AB-të e personalizuara të Kuvajtit kishin 200 ndryshime të vogla, duke përfshirë radio të ndryshme, një prozhektues të shtuar, përshtatje në shkretëtirë dhe një njësi fuqie ndihmëse të pajisur me tanket e komandës M-84ABK. Varësisht se si e shikoni, urdhri i Kuvajtit ishte tragjikisht ose fatmirësisht shumë vonë.

Lexo edhe :  Të gjakosur/ Artistët ukrainas shkatërrojnë stereotipet e portreteve të refugjatëve

Vetëm një pjesë e vogël M-84A kishte mbërritur kur Iraku pushtoi dhe pushtoi Kuvajtin brenda dy ditësh, dhe më pas parakaluan tanket e kapur të freskëta nga fabrika. Megjithatë, trupat kuvajtiane në mërgim vazhduan të merrnin dhjetëra M-84 të mbetura. Këto pajisën Brigadën e 35-të të Shahidit (“Dëshmorët”) të Kuvajtit, e cila në mënyrë të famshme mbajti linjën kundër tankeve irakiane në Betejën e Urave përpara se të tërhiqej mbi kufirin saudit. Ushtarët e 35-të u trajnuan për të operuar M-84 nga forcat speciale të SHBA-së, si dhe nga trajnerët jugosllavë, dhe luftuan së bashku me trupat amerikane dhe saudite që çliruan Kuvajtin në Luftën e Gjirit Persik të vitit 1991. Dy tanke u rrëzuan, por më vonë u riparuan.

Për shkak të frikës se do të ngatërroheshin me T-72 irakiane, këta M-84AB kishin tre vija të bardha të lyera në armaturën anësore si masë identifikimi dhe u përdorën në mënyrë konservative. Vetëm disa muaj pas çlirimit të Kuvajtit, separatizmi etnik rezultoi në shpërbërjen e dhunshme të Jugosllavisë – duke ndërprerë urdhrin e Kuvajtit me 150 tanke të dorëzuara. Ushtria Popullore Jugosllave (zakonisht shkurtuar JNA) kishte shtatë brigada me M-84 kur filloi lufta: tre me bazë në Serbi dhe nga një në Bosnje, Kroaci, Slloveni dhe Maqedoninë e Veriut. Këto u rrëmbyen shpejt nga palët ndarëse së bashku me T-34 dhe T-55 më të vjetër, më të shumtë.

 

Dy Bradley manovruan tankun T-90M të Rusisë

JNA M-84 u vendosën për herë të parë në Luftën 10-ditore të qershorit/korrik, 1991 – duke u përpjekur pa sukses për të zhdukur pavarësinë sllovene. Më pas, nga gushti deri në nëntor, JNA M-84 luftuan me gardistët kombëtarë kroatë në betejën brutale urbane tre-mujore të Vukovarit. Ndonëse JNA-ja fitoi përfundimisht, ajo humbi rreth 100 tanke nga prita ndaj ekipeve antitank dhe minave.

Ato përfshinin rreth 20 M-84, katër prej të cilëve u rrëzuan në një pritë të vetme në rrugën Trpinjska. Megjithatë, JNA M-84 e rrënjosur mundi një kundërsulm nga tanket kroate T-55, duke rrëzuar tre. Një M-84 i rrëzuar në Betejën e Vukovarit të paraqitur në fund të nëntorit 1991. Vini re rrugën e thyer. M-84 u përdorën gjithashtu në rajonin e Krajinës nga Kroacia dhe në rrethimin e Sarajevës nga trupat serbe Srpska dhe (në numër më të vogël) forcat boshnjake. Në atë teatër, me terrenin e tij malor, ngritja/depresioni i pamjaftueshëm i armëve doli problematik.

Raketat kineze antitank HJ-8 të furnizuara nga Pakistani në Bosnje gjithashtu rezultuan një kërcënim. Sidoqoftë, sipas një artikulli të Nikola Isidoroviç, armatura e përparme e M-84 “nuk u depërtua kurrë” gjatë luftës. Në vend të kësaj, municionet që goditnin armaturën e pjesës së poshtme dhe minat që depërtonin në parzmoren e barkut shkaktuan shpërthime fatale të municioneve të ruajtura në ndarjen e ekuipazhit, duke çuar shpesh në shpërthime të frëngjisë – një cenueshmëri famëkeqe e familjes së tankeve T-72. Isidoroviç vlerëson se afërsisht 40 M-84 u humbën nga të gjitha palët gjatë luftës civile pesëvjeçare, megjithëse disa u provuan të riparoheshin.

Sërbët M-84 luftuan me separatistët kosovarë nga 1998-1999, me nëntë M-84 të humbur në fushatën ajrore të NATO-s pasuese. M-84 të Serbisë për herë të fundit luftuan në vitin 2001 në betejën e Oraovicës, gjatë fushatës së Luginës së Preshevës kundër kryengritësve shqiptarë. Ka pasur disa përpjekje për të tregtuar M-84 të përmirësuar më tej – më së shumti, seritë kroate M-84D dhe serbe M-84AS, që paraqesin pjesën më të madhe të pajisjeve të tankut rus T-90A (sistemi i mbrojtjes aktive Shtora, Catherine franceze Pamje termike FC, dhe forca të blinduara reaktive shpërthyese Kontakt).

Modeli më i fundit i përmirësimit M-84AS2 i Serbisë i ekspozuar në një ekspozitë armësh në Beograd në shtator 2023. Vini re tullat autoktone të blinduara shpërthyese-reaktive në frëngji dhe byk. Modele të ndryshme M-84AS janë ndërtuar vetëm në sasi njëshifrore.

 

Tanku M-84 dhe Ukraina

Ndërsa provat fotografike tregojnë se humbjet e tankeve ruse i kalojnë ato të Ukrainës me një raport më shumë se 3 me 1, fabrikat ruse prodhojnë disa qindra tanke të rinj çdo vit. Aktualisht, Ukraina nuk mundet. Kështu, marrja e më shumë tankeve nga jashtë është jetike për Ukrainën – veçanërisht ato që ajo mund t’i integrojë lehtësisht në sistemet e saj ekzistuese të trajnimit dhe mirëmbajtjes. Kështu, M-84 nga Kuvajti – ose gjetkë – janë padyshim me interes për Ukrainën dhe aleatët e saj.

Serbia ruan afërsisht 200 tanke M-84 në katër batalione dhe ka plane për të përmirësuar të paktën 40 në modelin e ri M-84AS2. Ndërkohë, Sllovenia dhe Kroacia ruajnë 46 dhe 74 tanke M-84A4 Snajper (“Sniper”) të pajisur me sisteme të përmirësuara të kontrollit të zjarrit slloven Omega-84, duke përfshirë stabilizimin e përmirësuar të armëve, pamjet më të mira të natës dhe gjetës të rinj të rrezes lazer. Bosnja dhe Maqedonia e Veriut mund të kenë gjithashtu dhjetëra M-84 në ruajtje.

Ndërsa Serbia nuk ka gjasa politikisht të eksportojë tanke për t’u përdorur kundër Rusisë, në vitin 2022, u duk se Ukraina mund të merrte disa ose të gjitha M-84A4 të Sllovenisë (të gjithë përveç 14 prej tyre janë në ruajtje). Por kjo dështoi, pasi udhëheqja e Sllovenisë ishte e pakënaqur me kompensimin e premtuar nga Gjermania.

 

Beteja e parë tank-për-tank ishte 100 vjet më parë

Kjo mund të ndryshojë tani që Gjermania po blen Swiss Panzer 87 (dmth. Leopard 2A4) që mund t’i transferojë në Slloveni ose Kroaci për të kompensuar automjetet e dhuruara.

Nëse M-84 të Kuvajtit vërtet po riparohen në Kroaci përpara dorëzimit në Ukrainë, ia vlen të merret parasysh shtrirja e këtij procesi. Në fund të fundit, këto përpjekje mund të përfshijnë thjesht rivendosjen e tankeve në gjendje të përdorshme – veçanërisht pasi 75 prej tankeve të Kuvajtit thuhet se nuk janë më në shërbim. Por në anën më të lartë, është e mundur që M-84AB-të mund të ripërshtaten me sistemet e mëtejshme të kontrollit të zjarrit që u prezantuan në M-84A4 Snajper.

Çdo M-84 që hyn në shërbimin ukrainas do të marrë gjithashtu me siguri pllaka të blinduara reaktive shpërthyese (ERA) për të përmirësuar mbijetesën e tyre kundër armëve depërtuese të blinduara me mbushje të formës (duke përfshirë pothuajse të gjitha armët antitank të këmbësorisë). Në përgjithësi, marrëveshja ballkanike ndaj T-72 është pak më e ashpër, më e shpejtë dhe largpamëse se origjinali. Dhe, më e rëndësishmja, shifra të konsiderueshme mund të bëhen të disponueshme në atë që mund të jetë një vit i vështirë për Ukrainën, pasi ndihma ushtarake amerikane mbetet e penguar nga makinacionet politike në Kongres.

 

Burimi: popularmechanics.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

 

 

Të fundit

Lufta e brendshme/ Basha “xheloz” për forcën e Bardhit

Kreu i PD-së zyrtare Lulzim Basha i ka quajtur deputetët e PD-së që janë pjesë e Rithemelimit si “bubat”...

Wisner: E ardhmja e Shqipërisë nuk është te njerëzit e përfshirë në korrupsion

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner i tha Zërit të Amerikës se e ardhmja e Shqipërisë nuk qëndron...

Sara Gjordeni në pritje të ëmbël! Së shpejti ajo dhe Bardhi bëhen prindër

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do bëhen prindër për herë të parë. Lajmi është zbuluar në promon e "Cherry on Top" të Bora Zemanit...

Gati projektligji, ja cilat do të jenë kushtet e reja për abortin dhe lindjet invitro

Ministria e Shëndetësisë ka bërë gati një projektligjin “Për shëndetin seksual dhe riprodhues” që ka si qellim garantimin e të drejtave seksuale dhe riprodhuese...

Meta-Kryemadhi bashkë kundër SPAK, ndarje për politikë

Pas akuzave të forta të kreut të PL-së Ilir Meta, drejtuar kreut të SPAK-ut, ka mbajtur qëndrim edhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi. Ajo...

Lajme të tjera

Web TV