A të shkakton vërtet thinja stresi?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Folikulat e flokëve tanë përmbajnë një substancë që quhet melanocytes me anë të saj qelizat prodhojnë pigmentin që na jep ngjyrën natyrale të flokëve. Me kalimin e kohës numri i prodhimit të kësaj substance bie dhe flokët nisin të kthehen në gri dhe si përfundim, bëhen të bardha kur jemi plakur shumë.

Koha kur flokët fillojnë të bëhen gri ndikohet edhe nga gjenetika e secilit, por shpejtësia e daljes së thinjave lidhet edhe me faktorë të jashtëm siç janë: pirja e cigares, kequshqyerja, anemia, difiçenca e vitaminës B dhe tirodija.

Po stresi a ndikon në daljen e thinjave?

Përgjigja e shkurtër për këtë është mbase. Studiuesit kanë gjetur një lidhje mes stresit dhe ndikimit që ka në sistemin nervor duke shkaktuar thinja, por jo në mënyrën tradicionale që shpjeguam më lart.

Ka disa teori që mbështesin faktin se hormonet e stresit ndikojnë në mbijetesën e substancës që përcakton ngjyrën e flokëve, por nuk ka vërtet një provë për ta lidhur stresin me thinjat.

I sigurt është fakti se flokët ndikohen nga stresi, por në mënyra të tjera. Rënia e flokëve është një nga problematikat kryesore, e vërtetuar shkencërisht se shkaktohet nga stresi. Lajmi i mirë është që në shumë pak raste ndodh që floku i rënë të mos rritet sërish. Pra dëmi është i riparueshëm./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV