Studimi/ Në vitin 2050 bota do të banohet nga i njëjti numër burrash dhe grash

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Që nga mesi i viteve 1960, në Tokë ka pasur më shumë meshkuj se femra. Në vitin 2021, e para e tejkaloi të dytën me 44 milionë njësi. Megjithatë, gjërat janë të destinuara të ndryshojnë: në vitin 2050 meshkujt dhe femrat do të jenë sërish në numër të barabartë, si rezultat i disa tendencave demografike të vazhdueshme.

MË E VJETËR DHE MË PAK PJELLORE. Pew Research Center, qendra studimore amerikane që mban gjurmët e fenomeneve demografike, sociale dhe ekonomike, shpjegon se në dekadat e ardhshme popullsia botërore është e destinuar të plaket , nga njëra anë për shkak të uljes së lindshmërisë, nga ana tjetër falë fakti që jetojmë më gjatë. Nga vitet 1950 deri në vitin 2021, mosha mesatare (d.m.th. mosha që e ndan popullsinë në dy grupe po aq të shumta, ku gjysma është më e re se kjo moshë dhe gjysma tjetër më e vjetër) ka shkuar nga 22 në 30 vjeç dhe deri në vitin 2050 do të ketë i ka kaluar 35 vjet.

NJË FILLIM I VËSHTIRË PËR VAJZAT. Çfarë lidhje ka e gjithë kjo me seksin e të porsalindurve? Kur një pjesë e madhe e popullsisë së botës është e re dhe për këtë arsye ka më shumë fëmijë, ka edhe më shumë djem, sepse në momentin e lindjes përqindja e të porsalindurve meshkuj priret të jetë më e lartë. Kjo nuk është aq për shkak se ngjizen më shumë meshkuj ( shanset për ngjizje janë 50/50), por sepse vdekshmëria e fetuseve femra gjatë shtatzënisë është më e lartë në përgjithësi.

Për më tepër, në disa vende shumë patriarkale, ku fëmijët femra shihen si barrë dhe gratë diskriminohen, ky dallim rreptësisht biologjik përkeqësohet nga praktika e abortit selektiv dhe vrasja e foshnjave të vajzave të porsalindura. Gjithashtu për shkak të këtij fenomeni të urryer, në vitin 2021 raporti global mashkull-femër ishte 106 lindje meshkuj për çdo 100 lindje femra. Dhe në disa vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, pabarazitë gjinore gjithashtu i bëjnë vajzat më të prekshme dhe rrisin rrezikun e vdekjes për gratë e reja, veçanërisht nga komplikimet e lidhura me shtatzëninë.

BILANCET E REJA. Por, në fakt, popullsia globale po plaket dhe, pas lindjes, femrat në shumicën e vendeve jetojnë më gjatë. Për arsye gjenetike dhe faktorë të sjelljes, vdekshmëria e meshkujve është në fakt më e lartë. Për më tepër, në tre vitet e fundit, më shumë burra kanë vdekur nga CoViD-19 .

Lexo edhe :  Nëse keni shumë miq në FB dhe shumë foto në Instagram, ju mund të vuani nga ky çrregullim

Në një moshë të shtyrë, ka më shumë gra sesa burra dhe, me kalimin e moshës së popullsisë, numri i femrave rritet në raport me meshkujt.

Në vitin 2021, gratë përfaqësonin 56% të popullsisë globale mbi 65 vjeç (59% në disa pjesë të botës, si Evropa dhe Amerika e Veriut); në vitin 2050 personat mbi 65 vjeç do të përbëjnë 54% të popullsisë totale të botës.

Në të gjithë botën, meshkujt janë më shumë se femrat, por në disa vende individuale është e kundërta. Për shembull, në shumë vende të ish-Bashkimit Sovjetik, gratë kanë qenë në tepricë që nga Lufta e Dytë Botërore, kur miliona burra vdiqën në betejë. Vendet e Gjirit Persik, megjithatë, tregojnë një çekuilibër edhe më të theksuar midis meshkujve dhe femrave në favor të të parës. Në fakt, popullsia e tyre përbëhet kryesisht nga migrantë, kryesisht meshkuj punëtorë të përkohshëm.

JO KUDO NJËSOJ.  Raporti midis meshkujve dhe femrave ndryshon shumë nga vendi në vend ( shih hartën ), gjithashtu për shkak të fenomeneve sociale ose ekonomike, si migrimi apo luftërat.

Megjithatë, deri në vitin 2050 numri i shteteve në të cilat popullsia mashkullore është mbizotëruese do të reduktohet: në vitin 2021 do të ishin 86, në 2050 do të jenë 67 dhe në dekadat në vijim edhe më pak, edhe falë rritjes së mirëqenies dhe arsimit. ; në Indi, për shembull, hendeku midis lindjeve të meshkujve dhe femrave, dikur shumë i madh për shkak të fenomenit të aborteve selektive, për fat të mirë po zvogëlohet falë fushatave të qeverisë për të mbështetur vajzat dhe ndalimit të testeve prenatale për gjininë e fëmijëve të palindur.

Këto, deri më sot, janë tendencat e vazhdueshme. Ngjarje të tilla si luftërat, zitë e bukës, pandemitë mund të ndërhyjnë në këto ekuilibra, duke çekuilibruar vdekjet në një drejtim ose në tjetrin dhe duke modifikuar raportet numerike.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV