Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga Partia Social Demokrate (SPD) e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz, 226 ligjvënës votuan kundër dhe katër deputetë abstenuan.

Partitë qeverisëse tha se ligji i ri do të lehtësojë përdorimin e kanabisit.

Gjermanët janë thellësisht të ndarë mbi masën, me një sondazh të YouGov që tregon se rreth 47% e të anketuarve janë në favor të saj, ndërsa 42% e tyre nuk janë dakord.

Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach, i cili prej muajsh ka qenë udhëheqësi i qeverisë në planin e kanabisit, tha përpara votimit se vendi “po ndryshon thelbësisht politikën tonë të kontrollit të kanabisit për të luftuar tregun e zi”.

“Qëllimi i dytë është një mbrojtje më e mirë për fëmijët dhe të rinjtë,” tha ai, duke vënë në dukje normat e larta të përdorimit të të rinjve sipas ligjit aktual dhe duke thënë se propozimi i legalizimit është një “modernizimi i nevojshëm emergjent i politikës sonë të kanabisit”.

Kultivimi në shtëpi dhe posedimi i sasive të caktuara të drogës do të lejohet për të rriturit nga 1 prilli 2024. Kultivimi kolektiv duhet të jetë i mundur nga 1 korriku./kb

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV