Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Dritan Hila

Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë me propozimin që opozita të dalë me një kandidat të jashtëm me mbështetje nga dyshja Berisha & Meta.

Tashmë Ilir Meta nuk e di se sa vota ka sikurse është i vetëdijshëm se Berisha nuk ka mjaftueshëm që të sjellë dyshen në pushtet, ndaj ka hedhur këtë ide e cila fut ujë nga të gjitha anët.

Së pari Berisha po të donte t’i hapte rrugë dikujt tjetër, e bënte këtë në aksionin që filloi në partinë e tij para dy vjetësh. Ti thuash pas dy vjetësh që t’i hapësh rrugën një tjetri, është të tallesh me të.

Së dyti, Berisha ka thekshëm më shumë vota se Meta dhe nuk ka ndërmend që për hatër të siglës që i dhuron Meta t’i falë kapitalin e tij të votave.

Së treti, Berisha e ka të qartë që nuk fiton por është kristal në idenë që nuk mund të rrezikojë që t’i dhurojë dikujt një armë që pastaj ky mund ta shkrepë edhe kundër Berishës.

Së katërti, por edhe më e rëndësishmja, t’i propozosh elektoratit një marionetë, është një mungesë fantazie totale. Votuesit nuk besuan se një Lulzim Bashë ishte i pavarur nga telekomanda e Berishës, si mund të besojnë se një kandidat i deklaruar si produkt i martesës Berisha-Meta, mund të jetë i pavarur?! Thjesht ai do të jetë noter i vendimeve të dyshes.

Dhe e fundit por jo e fundit, pasi vrimat e kësaj ideje janë më të shumta se të një kullestre, askush nuk voton një kandidat që nuk ka eksperiencë politike dhe administrative dhe që të jetë i bërë vetë.

Nëse kjo ide e Metës, që më shumë se gjetje mediokre është presion për Berishën, do konkretizohet, Rama ka për ta bërë fërtele që në raundin e parë. Tashmë askush nuk mendon se dyshja opozitare ka diçka të re për të dhënë qoftë edhe me maskë.

Lexo edhe :  Një “Engjëll” vdekje, ylli argjentinas që vriste gjithkënd me gjakftohtësi

Kontributi real i tyre është të tërhiqen nga jeta politike dhe mundësisht të ikin jashtë vendit që njerëzit të siguroheshin që nuk delegojnë ndokënd dhe të hapnin rrugën e formimit të opozitave të reja. Në të kundërt, edhe ndjekësit më të flaktë të tyre e dinë që do të kalben në opozitë./   S.M

Të fundit

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Gazetari i...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV