Greva e punëtorëve të Kullës Eifel për 6 ditë i kushton miliona euro Francës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kulla Eifel pësoi humbje të mëdha të të ardhurave për 6 ditët e mbyllura për shkak të grevës së punëtorëve.

Sete, e cila është gjithashtu kompania operuese e monumentit, i tha AFP se kishte humbur 1-2 milionë euro në të ardhura gjatë grevës, nga e hëna në të shtunën, gjatë pushimeve të shkollës dhe pesë muaj më parë nga Lojërat Olimpike.

Në veçanti, vlerësohet se pothuajse 100,000 vizitorë (nga 15,000 në 20,000 në ditë) nuk ishin në gjendje të ngjiteshin në atraksionin popullor për shkak të grevës nga sindikatat CGT dhe FO. Komiteti i sindikatave i dha fund grevës, një nga më të gjatat në historinë e tij moderne, duke lejuar që atraksioni ikonik të rihapet të dielën.

Sete u ka “kërkuar vazhdimisht falje” afro 100,000 vizitorëve të zhgënjyer që nga e hëna nuk mundën të vizitojnë Kullën Eifel, do t’u rimbursohet “automatikisht dhe plotësisht sa më shpejt të jetë e mundur bileta”.

Çfarë parashikon marrëveshja për përfundimin e grevës?

Marrëveshja për përfundimin e grevës parashikon përfshirjen e punëtorëve në monitorimin e modelit financiar dhe funksionimit të monumentit, në kuadër të një organi që mblidhet çdo gjashtë muaj.

Këto takime kryesisht pritet të bëjnë të mundur monitorimin e modifikimit të kontratës mes Sete dhe Bashkisë së Parisit, në kuadër të një delegacioni të shërbimit publik.

Amendamenti duhet të dorëzohet në maj në këshillin e Parisit . Ai parashikon rritje 20% të biletave, rikthim në një bilanc financiar “nga viti 2025” dhe 145 milionë euro investim shtesë për punimet e mirëmbajtjes së monumentit, kryesisht me vazhdimin e operacionit të 20-të të lyerjes së të gjithë kullës, e cila u përurua. 135 vjet më parë.

Bilanci në financat e Kullës Eifel, e cila në vitin 2023 kishte frekuentim më të lartë se përpara pandemisë Covid, me 6.3 milionë vizitorë, u dobësua me gati 130 milionë euro për shkak të humbjeve të të ardhurave gjatë krizës së saj shëndetësore dyvjeçare (2020 dhe 2021)./O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV