Krimi tronditës në Durrës/ Kush është vrasësi i babait? Gazetari: U gjet një fije floku

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

azetari Dritan Laçi foli në “Top Talk” për ngjarjen e rëndë në Durrës ku tre fëmijët vranë babain, teksa këta të fundit dolën sot përpara gjykatës.

Ai tha se në makinën e babait që Hysen Meta, djali i madh i familjes, e ka larguar nga shtëpia, është gjetur një fije floku që po i nënshtrohet ekspertizës mjeko-ligjore. Ndër të tjera Laçi shtoi se Hygerta Meta deklaron se e ka kryer ajo krimin sepse për shkak se është vajzë, dënimi për vrasje mund të jetë më i vogël.

“Mendoj që ishin të pritshme dëshmitë që u dhanë nga tre fëmijët. Sigurisht që nuk ishte e pritshme pjesa që do të kundërshtonin edhe një herë njëri-tjetrin. Ballafaqimi me provat, që është bërë nga grupi hetues nuk lë asnjë lloj hamendësimi që vrasësi ka qenë Hyseni dhe i vajza e ka ndihmuar. Është vënë përpara provave, në mëngjes kur është bërë groposja e trupit kanë qenë dy makina në lëvizje. Makina e parë që është lëvizur nga Hyseni dhe e dyta nga mbrapa nga Amarildo, që e kishte marë nga një mik.

Nga kontrolli i kamerave është verifikuar që ka pasur lëvizje të dyshimta. Më pas është parë se makina e parë nuk është kthyer, por vetëm ai që drejtohej nga Amarildo. Përpos kësaj është gjetur edhe një fije floku, që është ende në ekspertizë. Përpara këtyre provave, vajza që tha e ka vrarë ajo babain, është tërhequr dhe ka thënë se e ka bërë vëllai i saj Hyseni, ndërsa ajo ka pastruar shtëpisë dhe paketimin e trupit. Vëllai tjetër i vogël dhe nëna nuk kanë qenë në banesë. Vajza nuk është ende 19 vjeçe, i mbush në 30 mars aq. Duke qenë vajzë dënimi mund të jetë më i lehtë. Por duhet parë se cili ka qenë ajo që i ka shtyrë këta fëmijë të marrin atë veprim”, tha gazetari.

Nga ana tjetër gazetarja e Top Channel, Vali Qyfyrçi, deklaroi se në Gjykatën e Durrësit ku u paraqitën tre fëmijët e Pëllumb Metës, nuk kishte asnjë familjar të tyre.

Lexo edhe :  VIDEO / Kamerat “tradhtojnë” hajdutin në Librazhd, i veshur me të bardha hyn në dyqan...

Ajo u shpreh se deklaratat që ata kanë bërë, kryesisht Hysen dhe Hygerta meta kanë bërë, mbetën kontradiktore.

“Të tre fëmijët e familjes Meta u paraqitën pa asnjë të afërm dhe pa avokat mbrojtës. Ata u lanë na arrest në burg pa asnjë afat. Tre fëmijët dhanë deklarata kontradiktore, njësoj si edhe më parë. Para gjykatës Hysen Meta, 25-vjeçari dhe i dyshuari për shkrepjen e armës, ka hedhur poshtë se e ka kryer krimin. Ka qenë Hygerta 19-vjeçare më pas që ka thënë se e ka kryer ajo krimin, duke vrarë babain. Ditën e shtunë ndodhi krimi, ndërsa pak ditë më përpara ka deklaruar se i ati i ka thënë se do t’i vriste.

Kjo e ka trembur, sipas saj, duke marrë më pas aktin ekstrem, duke marrë armën tek dhoma e Hysenit dhe e shkrepur drejt babait. Megjithëse është thënë se Pëllumb Meta ka dashur ta fejojë pa dëshirë, familja me të cilën ka dashur të lidhë krushqi, e hedh poshtë këtë. Kjo është një situatë e paqartë ku nuk dihet nëse ka pasur dhunë në familje”, deklaroi Qyfyrçi./O.S

Të fundit

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, reagon NATO: Konflikti të mos dalë jashtë kontrollit

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e mbrëmshëm të Iranit kundër Izraelit, ndërsa ka bërë thirrje për përmbajtje në...

Lajme të tjera

Web TV