BYD-ja e Kinës dërgon automjete në centralin e makinave në Gjermani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mijëra makina nga BYD e Kinës u rrokullisën nga një anije në portin gjerman të Bremerhaven të hënën, pasi prodhuesi më i madh i makinave elektrike në botë solli sfidën e tij drejtpërdrejt në centralin e prodhimit të automjeteve në Evropë.

Dorëzimi u bë nga BYD Explorer No.1, e para nga tetë anijet e ngarkesave të porositura posaçërisht nga grupi kinez për të zgjeruar operacionet e tij të eksportit. Ardhja e dërgesës mund të bëhet një “dhimbje koke” e mëtejshme për gjigantët e njohur evropianë të automobilave, të cilët kanë lënë pas rivalët fillestarë në kalimin nga motorët me djegie te bateritë. BYD kaloi prodhuesin amerikan të makinave Tesla si prodhuesi më i madh i automjeteve elektrike me bateri për nga vëllimi në fund të vitit të kaluar, duke ofruar mbi 500,000 njësi në tremujorin e fundit të 2023.

Pas ndalimit në portin holandez të Vlissingen, BYD Explorer Nr.1 u ankorua në Bremerhaven të dielën, tha një zëdhënëse e portit gjerman.

Rreth 3,000 automjete u shkarkuan të hënën nga anija, e cila mbart veshjen e vetë prodhuesit të makinave, tha zëdhënësja. BYD filloi aktivitetin në 1995 si prodhues baterish dhe më vonë e ktheu vëmendjen në prodhimin e automjeteve hibride plug-in dhe tërësisht elektrike. Automjetet e prodhuara nga kompania me bazë në Shenzhen konkurrojnë kundër Tesla-s për çmimin brenda Kinës dhe Evropës.

Përveç dërgimit të një numri të madh makinash në Evropë, BYD ka plane për të krijuar fabrikën e vet në rajon, ashtu si Tesla, e cila operon një fabrikë pranë Berlinit.

BYD tha në janar se baza e planifikuar në Hungari do të fillonte funksionimin pas tre vjetësh./e.t

Të fundit

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, reagon NATO: Konflikti të mos dalë jashtë kontrollit

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e mbrëmshëm të Iranit kundër Izraelit, ndërsa ka bërë thirrje për përmbajtje në...

Lajme të tjera

Web TV