A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë e dërgimit të trupave nga NATO në Ukrainë, referuar deklaratës së presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se nuk e përjashton diçka të tillë.

Zelensky u shpreh se detajet në lidhje me atë që është disktutuar në samit, do t’i mësojë gjatë vizitës së radhës së Macron në Ukrainë.

Zelensky theksoi se e rëndësishme është që Ukraina të mbijetojë dhe të jetë e fortë në front, për të cilën tha se është jetike dërgesa në kohë e ndihmave.

Një sugjerim i Macronit ka qenë që mund të jetë një aksion për dërgimin e trupave në Ukrainë. Ka diskutime brenda aleatëve mbi këtë çështje? Dhe cila është situata me armatimet?

 

 

Zelensky: Kisha një takim me Macron dhe ishte një takim me shumë nisma, koalicion për artilerinë psh.

Ne duhet të mbijetojmë, ndaj duam vendime konkrete. Ndaj nuk mund të ndaj me ju detaje apo shifra. Na duhet të mbijetojmë, pra gjithçka që kemi vendosur, çdo ndihmë duhet të vijë në kohë. Kljo është nisma më e mirë e të gjitha. Nëse do fitojmë apo jo varet nga kjo.

Sa i përket mundësisë së trupave, nuk kam qenë në samit. Zyrtarisht Macron do vijë Ukrainë në mes të marsit, ndaj do të ndajë detaje në lidhje me këtë çështje. Aty do njihem me hollësitë e planit./O.S

Të fundit

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

Lajme të tjera

Web TV