Aleati i Putinit “shuplakë” Macronit: Po përpiqet të ndezë Luftën e Tretë Botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse Emmanuel Macron dërgon trupa në Ukrainë, ata do të kenë të njëjtin përfundim si ushtria e Napoleon Bonapartit, pushtimi i të cilit në 1812 në Rusi përfundoi me vdekje dhe disfatë, ka paralajmëruar një aleat i Vladimir Putinit.

Vyacheslav Volodin, kryetari i Dumës së Shtetit, sulmoi presidentin francez pasi ai refuzoi të përjashtonte mundësinë e vendosjes së trupave në terren në Ukrainë të hënën.

Molodin tha se Macron dukej se e shihte veten si Napoleoni dhe e paralajmëroi atë të mos ndiqte gjurmët e perandorit francez.

“Për të ruajtur pushtetin e tij personal, Macron nuk mund të mendonte asgjë më të mirë se sa të ndezte një Luftë të Tretë Botërore.

Iniciativat e tij po bëhen të rrezikshme për qytetarët e Francës,” tha Volodin.

“Përpara se të bënte deklarata të tilla, do të ishte e drejtë që Macron të kujtonte se si përfundoi për Napoleonin dhe ushtarët e tij, më shumë se 600,000 prej të cilëve mbetën të shtrirë në tokë të lagësht”.

Çfarë ndodhi në pushtimin e Rusisë nga Napoleoni në 1812?

Pushtimi i Rusisë nga Napoleoni në 1812 bëri përparim të shpejtë fillimisht dhe pushtoi Moskën.

Por taktikat ruse e detyruan Grande Armee-n e tij në një tërheqje të gjatë dhe qindra mijëra njerëz të tij vdiqën si pasojë e sëmundjeve, urisë dhe të ftohtit./O.S

Të fundit

Dalja befasuese e Henry Winter një shenjë e evolucionit të thyer të mediave të futbollit

Shkrimtari i Times ndoshta gjëja më e afërt që gazetaria e futbollit kishte me një personazh të famshëm, por...

Arsimi ishte lehtësisht i arritshëm për personat me aftësi të kufizuara gjatë Covid

Pandemia tregoi se mësimi në distancë është efektiv. Është absurde që universitetet po kthehen në procese që na përjashtojnë Rosie Anfilogoff Rruga ime për në universitet...

Kharkiv rrezikon të bëhet ‘Alepo i dytë’ pa ndihmën e SHBA-së

Banorët e qytetit të dytë të Ukrainës tregojnë për ndikimin e sulmeve në rritje ruse që synojnë periferitë dhe furnizimet me energji elektrike Dan Sabbagh/...

“Rroftë vdekja”, makabri mes dashurisë dhe urrejtjes

Nga Leonard Veizi "Rroftë vdekja" Togfjalëshi bombastik, që më pas u kthye në një sentencë gati stilistike por krejt inorganike, u lëshua si predhë nukleare a...

Lufta e brendshme/ Basha “xheloz” për forcën e Bardhit

Kreu i PD-së zyrtare Lulzim Basha i ka quajtur deputetët e PD-së që janë pjesë e Rithemelimit si “bubat” e kryeparlamentares Nikolla. Mandati i...

Lajme të tjera

Web TV