Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet e nevojshme për t’i rezistuar dhe për t’u siguruar që çdo paqe që do të vijë pas kësaj lufte, të jetë një paqe e drejtë. Një paqe që mbështetet në parimet e planit të Zelenskyt, plan që duam të shihet seriozisht nga të gjitha kombet.
Folëm për Shqipërinë e Ukrainën, për të sotmen e të nesërmen. Një prej gjërave që duhet të jetë rezultat nga ky makth, është që miqësia mes dy vendeve të farkëtohet në brezat e ardhshëm.
Ukraina po negocion me BE dhe vende të tjera, që janë të gjitha së bashku në këtë rrugëtim. Nuk kam veçse admirim për presidentin Zelensky dhe për popullin e Ukrainas. Po punojnë të ecim para në procesin e integrimit në BE. Para se të hynim këtu mora mesazh nga dikush që po punon me institucionet ukrainasve, më tha thuaji presidentit se i gjithë ekipi ynë perëndimor, është absolutisht i habitur nga aftësitë e ukrainasve, vullneti dhe talenti i tyre për të ndërtuar së bashku këtë fond të teknologjisë së lartë. Përtej rrënojave të raketave ruse, përtej vdekjes e shkatërrimit, është një vend që po punon çdo ditë për të ardhmen. Nuk mund të jem më krenare se kaq, që të jemi miq me ketë komb, të përfytyrojmë të ardhmen tonë si një të ardhme, ku jemi miq të vërtetë.

Më besoni se gjithçka keni dëgjuar nga unë dhe nga, vjen nga zemra. Ajo që na bën më të gatshëm t’i themi këto fjalë, është sa shumë ky vend ju mbështet. Dua t’ju garantoj se tani e përherë, Shqipëria është një prej shtëpive tuaja, ku çdo bashkëqytetar juaj mund të ndihet në shtëpi. Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht, të shijojë gjumit pa sirenat e alarmit./kb

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV