Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në vende nga Meksika në Japoni, shpatet e maleve në Europë që nuk janë më të mbuluara nga bora dhe temperaturat që kanë shkuar deri në 38 gradë Celsius në Teksas.

Sipas 3 shkencetarëve, temperatura mesatare globale në shkurt 2024 pritet të jetë më e  ngrohta e regjistruar ndonjëherë për këtë muaj për shkak të ndryshimeve klimatike dhe fenomenit El Nino.

Nëse të dhënat konfirmohen, shkurti do të jetë muaji i nëntë radhazi në të cilin është thyer rekordi global i temperaturës së lartë, sipas të dhënave nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA-së (NOAA).

NOAA do të publikojë të dhënat e saj përfundimtare për muajin shkurt rreth datës 14 mars.

Në hemisferën veriore, temperaturat e larta rekord nënkuptojnë se “pranvera po vjen më herët “, shpjegoi javën e kaluar shkencëtarja e NOAA Karin Gleason.

Nxehtësia e shkaktuar nga ngrohja globale po prish ekosistemet, duke kontribuar në shkrirjen e akullnajave, duke ngritur nivelin e detit dhe duke shkaktuar ngjarje ekstreme të motit.

Valët e të nxehtit goditën Argjentinën, Perunë, Brazilin dhe Kilin në shkurt, ndërsa temperaturat e larta kontribuan në përhapjen e zjarreve në Santiago që vranë të paktën 133 njerëz./kb

Të fundit

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Gazetari i...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV