Raporti i AMF/ Në 25-vjetorin e themelimit, SIGAL UNIQA, lidere e tregut të sigurimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ashtu siç u mbyll viti 2023, nis edhe viti 2024.

SIGAL UNIQA Group Austria mbetet kompani më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve në Shqipëri.

Sipas raportit të AMF, mbi ecurinë e tregut të sigurimeve për muajin janar 2024, SIGAL UNIQA ruan pozicionin e liderit, mes 12 kompanive që operojnë në vendin tonë.

Në sigurimet e jo-jetës, ku operojnë 8 kompani, SIGAL UNIQA zë 26,34% të tregut.

Edhe në dëmet e paguara, kompania shqiptaro-austriake mbetet e para me mbi 28,5% të totalit të dëmshpërblimeve.

Në Sigurimet e Jetës, ku operojnë 4 kompani, SIGAL LIFE UNIQA mbetet e para në prime por edhe në dëme të paguara.

Edhe sa i përket ndarjes së tregut, të detyrueshme dhe vullnetare, SIGAL UNIQA Group Austria ruan pozitën e lidershipit në treg.

Sigurimet e Detyrueshme dhe Vullnetare

 Sa i përket totalit të tregut, mes 12 kompanive të Sigurimit Jo-Jetë dhe Jetë, SIGAL UNIQA Group Austria rezulton më e madhja dhe më e besuara tek shqiptarët teksa zë 27,5% të tij.

25 VITE HISTORI SUKESI

Ky sukses i rradhës vjen në një muaj kur kompania festoon 25-vjetorin e themelimit.

E themeluar në shkurt 1999, SIGAL UNIQA Group Austria mbetet kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me 3 kompani Sigurimi Jo-Jetë, 3 Sigurimi Jete, 1 kompani risigurimi dhe 1 Fond Pensioni Vullnetar,  SIGAL UNIQA është sot një grup rajonal sigurimesh dhe numëron mbi 1.2 milionë klientë, mbi 100 milionë Euro prime vjetore dhe mbi 500 milionë Euro dëme të paguara.

Sot, SIGAL UNIQA është e vetmja kompani që ofron të gjitha produktet e sigurimit, duke mbuluar kështu me sigurime çdo fushë të jetës: shëndet, pasuri, shtëpi, biznes, automjet, përgjegjësinë profesionale dhe kontraktuale e çdo lloj sigurimi tjetër.

Lexo edhe :  Nga droga e prostitucioni deri tek vrasja, ja në cilin vend renditet Shqipëria

SIGAL UNIQA Group Austria, jetojmë më mirë së bashku

 Web: www.sigal.com.al

 E-mail: info@uniqa.al

 Whatsapp: 068 60 62 829

Të fundit

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

Lajme të tjera

Web TV