Sa njerëz në botë festojnë ditëlindjen më 29 shkurt?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rreth 0.27 për qind e popullsisë së botës feston ditëlindjen sot, më 29 shkurt.

Edhe pse ky mund të duket si një numër i vogël, nëse marrim parasysh popullsinë globale prej rreth tetë miliardë njerëzve, do të thotë se ka ende një numër të madh njerëzish që kanë këtë datë të rrallë të lindjes – rreth 21.5 milionë prej tyre.

Përpos që është e rrallë, një ditëlindje më 29 shkurt sjell edhe sfida të veçanta përsa i përket festimit.

Shumë njerëz të lindur në këtë ditë zgjedhin të festojnë ditëlindjen e tyre më 28 shkurt ose 1 mars në vitet jo të brishtë./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV