Studimi: Të jetosh pranë bareve dhe ‘fast-food-eve’ mund të dëmtojë shëndetin e zemrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Circulation: Heart Failure të Shoqatës Amerikane të Zemrës’, sa më afër dyqaneve ushqimore të jetojmë, aq më shumë ka të ngjarë të rrezikohemi nga ataku në zemër.

Restorantet dhe baret e ushqimit të shpejtë shpesh shërbejnë ushqime dhe pije jo të shëndetshme, të cilat kanë qenë të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare, tha autori kryesor i studimit, Lou Kee, një profesor në Departamentin e Epidemiologjisë në Universitetin Tulane në New Orleans.

Studimi u bë mbi të dhënat e gjysmë milioni të rriturve të moshës 37-73 vjeç nga databaza e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar. Studiuesit matën ekspozimin e pjesëmarrësve ndaj tre llojeve të restoranteve: bare/pube, restorante/kafe dhe restorante të ushqimit të shpejtë. Ekspozimi u përcaktua në bazë të afërsisë (të jetuarit brenda një kilometri ose 15 minutash në këmbë) dhe densitetit (numri i dyqaneve të komoditetit brenda një kilometri).

Studimi gjurmoi rreth 13,000 raste të dështimit të zemrës gjatë një periudhe dymbëdhjetëvjeçare pasuese dhe zbuloi se afërsia dhe dendësia më e madhe e pikave të ushqimit të gatshëm për t’u ngrënë shoqërohej me një rrezik në rritje të dështimit të zemrës. Në përgjithësi, pjesëmarrësit që jetonin në një zonë me një densitet më të lartë të pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 16% më të lartë të dështimit të zemrës në krahasim me ata që nuk kishin pika të ushqimit të shpejtë afër. shtëpinë e tyre.

Ata në zonat me densitetin më të lartë të bareve kishin një rrezik 14% më të lartë të dështimit të zemrës, ndërsa ata që jetonin në zonat me densitetin më të lartë të pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 12% më të lartë.

Lexo edhe :  Me flokë rozë, Elvana Gjata befason me 'look-un' e saj të ri!

Pjesëmarrësit që jetonin më afër bareve, më pak se 500 metra larg, kishin 13% më shumë rrezik për dështim të zemrës, ndërsa ata që jetonin më afër pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 10% më të lartë krahasuar me ata që jetonin më shumë se dy kilometra./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV