A e dini pse djathi zviceran ka vrima?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Termi djathë zviceran nuk i referohet nga vjen djathi, por lloji i djathit, ose më mirë se si prodhohet djathi. Djathi zviceran përshkruhet gjithmonë si djathë me vrima. Ka një shije arre por të ëmbël. Është gjithashtu shumë i pak i kripur në krahasim me djathrat e tjerë, thotë Dr. Mark Johnson, një shkencëtar i shquar në Qendrën për Kërkimet e Qumështit në Universitetin e Wisconsin.

Për herë të parë është bërë në shekullin e 14-të në Zvicër, më saktë në Alpe.

“Ishte një djathë i fortë që kishte një jetëgjatësi të gjatë dhe mund të transportohej lehtësisht në malet ku prodhohej. Megjithatë, sot termi djathë zviceran nuk i referohet nga vjen djathi, por lloji i djathit, mënyra se si prodhohet djathi”, shpjegoi ai, shkruan Reader’s Digest .

“Prodhuesit e djathit shtojnë një bakter të veçantë të quajtur Propionibacterium shermanii. Ky bakter fermenton acidin laktik dhe prodhon dioksid karboni. Dioksidi i karbonit mblidhet në vende të caktuara në djathë dhe krijon flluska të mëdha. Asnjë djath tjetër nuk ka këtë, përveç versioneve zvicerane dhe të tjera të djathit zviceran, si baby Swiss, Masdam, Jarlsberg dhe Emmentaler”, shpjegon Dr. Mark Johnson./E.Ç

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV