Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për t’i dhënë fund – si të thuash – thashethemeve: po, është e vërtetë, martesa ka marrë fund. Këtu: mjaft me luftën, Covidin, politikën: italianët më në fund kanë thashethemet e verës. Kështu është: duam apo s’duam, të gjithë jemi thashetheme. Dhe ata pak që përpiqen të mos përfshihen në rrjetin e thashethemeve që i rrethon (edhe mes miqsh, në punë, në marrëdhënie familjare…) thjesht rrezikojnë të izolohen. Pse?

 

NJËHERË E NJË KOHË KA PASUR KUJDES. Informacioni privat për njerëzit e tjerë është i papërmbajtshëm për pothuajse të gjitha qeniet njerëzore. Sipas antropologut Robin Dunbar nga Universiteti i Oksfordit, thashethemet janë një mekanizëm që shërben për të krijuar lidhje shoqërore në një mënyrë të ngjashme me kujdesin , kujdesin karakteristik të njëri-tjetrit të praktikuar nga primatët dhe hominidët e hershëm. Ndërsa po mashtronin njëri-tjetrin, paraardhësit tanë mësuan gjithashtu të dallonin miqtë nga armiqtë, duke e bërë grupin gjithnjë e më të sigurt dhe kompakt. Kur fisi u zgjerua, nuk ishte më e imagjinueshme që të gjithë të gjuanin pa leje të gjithë të tjerët. Më pas filluam të flasim për ata që ishin shumë larg rrethit më intim: të këqijtë nuk identifikoheshin më nga vëzhgimi i drejtpërdrejtë, por nga thashethemet që përhapeshin në komunitet. Edhe vetë gjuha, përsëri sipas Dunbar-it, ka lindur për t’i dhënë zë muhabetit.

Në fiset e të parëve tanë, thashethemet ishin gjithashtu të lidhura në mënyrë indirekte me inteligjencën sociale: njerëzit që tregonin më shumë kuriozitet për jetën e të tjerëve kishin gjithashtu më shumë aftësi për të ndikuar në sjelljen e grupit. Përzgjedhja natyrore ka favorizuar dukshëm individët më intrigues dhe edhe sot është e vështirë të gjesh dikë që nuk ndjen një minimum interesi për një histori pikante ose për deklarimin e taksave të një të njohuri.

A E DINI MË TË FUNDIT? ESHTE MIRE. Ka shumë implikime pozitive të thashethemeve. Ndarja e thashethemeve është një demonstrim i besimit te një tjetër dhe konsolidon lidhjet shoqërore. Aq sa të përjashtohesh nga raundi i besimit nuk është një shenjë e mirë: do të thotë që nuk je pranuar nga grupi. Sulmi i reputacionit të dikujt që është më i lartë se ne na bën të ndihemi mirë. Sipas një studimi nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley, në SHBA, paralajmërimi i miqve dhe të njohurve për pandershmërinë e njerëzve të tjerë madje do të lehtësonte stresin e përditshëm.

Një efekt relaksues që do ta bënte më të durueshëm sikletin e shkaktuar nga zbulimi i një sëmundjeje malinje. Këtë e kuptoi edhe shkrimtari Primo Levi kur shkroi se «thashethemet janë një forcë e natyrës njerëzore. Kushdo që i është bindur natyrës duke transmetuar një thashethem, ndjen lehtësimin shpërthyes që shoqëron plotësimin e një nevoje parësore”.

Thashethemet janë një pengesë e shkëlqyer për ata që shkelin ose nuk respektojnë rregullat dhe vlerat e grupit të cilit i përkasin. Ose kush “merr” nga komuniteti pa dhënë asgjë në këmbim. Në këto raste, një raund i mirë “thuhet” fsheh pas metodës jo të dhunshme, një dëshirë të saktë për të ndëshkuar ata që kanë treguar se nuk i përmbushin pritshmëritë. Në këtë mënyrë rrihen edhe ata që kanë pushtetin apo që perceptohen si superiorë shoqërorë.

THASHETHEMET E JUVENAL DHE MARTIAL. Tashmë në Romën e lashtë, poetë satirikë si Martial dhe Juvenal talleshin me të fuqishmit e kohës, duke hetuar praktikat e tyre. Sot, industria e thashethemeve fiton miliarda dollarë, lajme mitralozi mbi ekzistencën private të aktorëve, këngëtarëve dhe të famshëmve të argëtimit. Por çfarë lidhje kanë dashuritë e Francesco Tottit apo Lady Gaga-s me drejtësinë sociale? 

Lexo edhe :  Psikologët japonezë zbulojnë një truk të thjeshtë për të “eliminuar” zemërimin
John Kennedy dhe Marilyn Monroe
Thashethemet më të nxehta në historinë e Shteteve të Bashkuara: a ka pasur John Kennedy një lidhje me Marilyn Monroe? Lexoni gjithashtu: 13 (ndonjëherë) thashetheme të pabaza historike © Wikimedia

Psikologët dhe shkencëtarët e sjelljes pohojnë se ndryshimi i pjesshëm ose i plotë i roleve dhe rivendosja e përkohshme e ekuilibrit të fuqisë peshojnë shumë në thashetheme. Me pak fjalë, ata që ndihen të pafavorizuar nga fati mund të lëndojnë për një herë ata që janë më me fat ose mund të shikojnë turpin e tyre të fshehtë. Ata që janë të shëmtuar do të mëshirojnë ata që janë të bukur por budallenj, ata që janë të varfër do të gëzojnë problemet ligjore ose financiare të të pasurve e kështu me radhë, duke rivendosur një drejtësi të përkohshme në gjërat e botës dhe duke e perceptuar të gjithë këtë si një akt. të drejtësisë.

Nëse në epoka të tjera objektivat ishin të fuqishmit, sot yjet e showbiz-it dhe personazhet publikë janë gjithashtu objekt thashethemesh, sepse, në një farë mënyre, familjarizimi intensiv me këto subjekte i përcjellë nga mediat i bën ata të krahasueshëm me të “fuqishmit”. Dhe në fakt gazetat tabloide nuk shkojnë shumë larg në përhapjen e veseve dhe marrëdhënieve klandestine si të yjeve, ashtu edhe të menaxherëve dhe politikanëve.

Shpesh me bashkëfajësinë e vetë viktimave. Krahas personazheve “minore” të industrisë së argëtimit, të cilët, gjithmonë në kërkim të famë, janë të gatshëm të organizojnë scoop fallco vetëm për t’u shfaqur në shtyp, zonjat dhe zotërinj kanë zbuluar rëndësinë e personalizimit dhe spektakolare të politikës.

Kjo është arsyeja pse ne i shohim ato kaq shpesh në emisione televizive dhe talk show ose në të përjavshme: për sa i përket popullaritetit ato janë shumë më efektive se kanalet më klasike të komunikimit; por mbi të gjitha japin një imazh “njerëzor” të figurës politike.

EKSITIMI I AGRESIONIT. Prandaj, nëse është në natyrën tonë të jemi ndërhyrës, kjo nuk do të thotë se duhet të shfajësohemi nga gjykata e përgjithshme: shpifja mund të dëmtojë. Dhe studiuesit e sjelljes konfirmojnë: thashethemet janë një lloj agresioni i mbrojtur, në të cilin personi që përgojon mbrohet nga hakmarrja e personit të shpifur, sepse askush nuk mund të dënohet për përhapjen e një “thashethemesh”. Por, si të gjitha aktet e dhunës, edhe kjo ofron një drithërimë, një drithërimë eksitimi.

Është emocioni i gjestit të rrezikshëm, i shoqëruar nga ndjesia e këndshme që, duke pasur parasysh të gjitha gjërat, mund të marrësh një goditje duke qëndruar i mbrojtur. Nuk është rastësi që gjërat e këqija të preferuara janë ato që shqetësojnë njerëz të ngjashëm me ne: i njëjti seks, e njëjta moshë. Për antropologun Jerome Barkow, një studiues i thashethemeve në Universitetin Dalhousie (Kanada), përveç figurave “superiore”, viktimat e preferuara të thashethemeve janë individë me të cilët ndihemi në konkurrencë ose që nga pikëpamja evolucionare përfaqësojnë konkurrentë të mundshëm. Mendojeni me kujdes herën tjetër (nëse jeni mashkull) që vendosni të përgojoni fqinjin tuaj të pashëm, gjithmonë të rrethuar nga femra të bukura.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV