Punëtorët nga Bangladeshi/ Si po funksionon skema e zëvendësimit i vendasve me të huaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjendur përballë emigrimit të vazhdueshëm dhe mungesës së fuqisë punëtore në vend, bizneset i hodhën sytë nga Bangladeshi, India e Lindja e Largët në përgjithësi.

Por si rezulton sot skema e zëvendësimit të punëtorëve vendas me të huajt?

 “Sot jemi në kushtet ku po rritet vazhdueshëm ardhja e një fuqie punëtore të huaj nga disa shtete të ndryshme, për shembull rezulton e suksesshme ardhja e fuqisë së huaj në industrinë e hoteleri turizmit dhe këtu kemi nacionalitete të ndryshme si filipinas dhe egjiptian dhe turk në kuzhinë në për shembull. Kemi parë tërheqjen e fuqisë punëtore edhe nga Europa, kemi raste të suksesshme ku shtetas italianë tashmë janë integruar mirë në industri të ndryshme si në hoteleri turizëm, ku kemi shefa në disa brande të njohura restorantesh dhe hotelesh. Por edhe mekanikë, elektrikë, në profile që janë shumë të kërkuar në vendin tonë”, u shpreh Emin Shini, ekspert për punësimin.

Sa i kushton një biznesi punësimi i një punëtori të huaj?

Emin Shini: Mesatarisht një kompanie i kushton 800 deri në 1 mijë euro, vetëm procedura e fillimit. Përveç pagës bruto që varion nga 40 mijë deri në 60 mijë lekë, ka kostot e akomodimit ose të ushqimit, të gjitha këto bëjnë paketën që një kompani duhet t’i ofrojnë një punëtori të huaj.

Si paraqitet situata sot?

Emin Shini: Fakti që kompanitë vijojnë ta rrisin kërkesën me gjithë këto kosto dhe rreziqe do të thotë që nuk ka altenativa në treg. Një shembull konkret, është e thuajse e pamundur për të gjetur staf pastrimi në vendin tonë dhe kompanitë detyrohen që t’i drejtohen tregut të huaj./O.S

Të fundit

Nga 28% në 30% të PBB-së, 500 milionë euro më shumë për investime, rroga, pensione etj…

Nga Eduard Zaloshnja Të ardhurat e arkëtuara gjithsej në Thesarin e Shtetit ishin vjet sa 28% e vlerës së Prodhimit...

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt Italisë. Ishte marsi i vitit 1997,...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

Lajme të tjera

Web TV