Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet e nëntorit, ndërsa sulmoi kundërshtarin e tij të mundshëm Joe Biden.

Ish-presidenti fitoi zgjedhjet parlamentare në Misuri, Michigan dhe Idaho në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke vazhduar fitoret e tij. Trump, 77 vjeç, u tha mbështetësve në një tubim në Virxhinia se ai ishte “në një raketë për nominimin republikan”. Ai është në rrugën e duhur për ta siguruar fitoren javën e ardhshme.

Rivalja e tij e fundit e mbetur në garë, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, është ende duke kërkuar fitoren e saj të parë dhe nuk ka një rrugë të qartë drejt nominimit, duke pasur parasysh popullaritetin e Trump.

Ai parashikohet të fitojë të gjithë delegatët e disponueshëm në Misuri dhe të gjithë në Idaho, sipas lajmeve të partnerit amerikan të BBC-së, CBS, si dhe të gjithë ata që kanë mbetur në Michigan. Një e treta e delegatëve në atë shtet u shpërblyen në fillim të kësaj jave, pas zgjedhjeve paraprake që Trump fitoi.

Delegatët përfaqësojnë shtetin ose distriktin e tyre në konventën kombëtare të partisë përkatëse dhe vendosin se kush do të jetë kandidati për president. Deri më tani, Trump ka siguruar 247 delegatë republikanë, sipas CBS, shumë më tepër se 24 të zonjës Haley.

Në kryeqytetin e Virxhinias, Richmond të shtunën, mijëra njerëz qëndruan në radhë për disa orë për të dëgjuar Trump të fliste. Ai u zotua të “fitojë shumë” të martën, kur 15 shtete do të zgjedhin kandidatin e tyre presidencial, në një ditë që mund ta vendosë shumë për Trump. “Ne kishim numra sot që ishin të pabesueshëm”, i tha ai turmës.

Lexo edhe :  Sulm terrorist?! Shkon në 6 numri i viktimave në Sideni, autoritetet zbardhin ngjarjen

Por fjalimi i tij në Virxhinia – dhe në Greensboro, Karolina e Veriut – u fokusua kryesisht në migrimin në kufirin SHBA-Meksikë, një mesazh që sondazhet tregojnë se ka interes për mbështetësit. Në më shumë se një duzinë intervistash me BBC të shtunën, mbështetësit e tij thanë se çështja ishte ndër shqetësimet e tyre kryesore.

Sharon Roberts, djali i së cilës, Sean vdiq nga një mbidozë me fentanyl në 2018, tha se kishte frikë se një kufi “jashtë kontrollit” do të çonte në familje të tjera që të përjetonin humbje të ngjashme. “Unë jam 100% për Trump, sepse ai do t’i mbyllë këta kufij,” tha ajo./O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV