Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press.

Fakti që kjo bazë është e para e aleancës në rajon, ka bërë që këto media t`i kushtojnë artikuj duke i dhënë një rëndësi këtij momenti. Reuters thotë se NATO ka shpenzuar mni 50 milonë euro në këtë bazë ajrore, për të forcuar praninë e saj në rajon.

Në artikujt e tyre këto media ndërkombëtare, përfshinë dhe pjesë nga fjalimi i kryeministrit Rama. Baza e parë ajrore e NATO-s në Shqipëria u rindërtua në Kuçovë në bazën e epokës sovjetike.

Baza e re ajrore do të shërbejë si një qendër modern e operacioneve për trajnimin dhe pritjen e një sërë avionëve luftarakë. Kjo bazë ajrore u mbyll zyrtarisht në vitin 2005. Në artikull nuk lihet pa përmendur as frika nga një kërcënim i Rusisë në rajon./kb

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV