test

Vendet më të mira evropiane për gratë që duan të ndërtojnë karrierë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, vendet e Evropës Veriore dallohen për gratë që kërkojnë të zhvillojnë karrierën e tyre.

Pabarazitë në qasjen në punë, përparimin në karrierë dhe shpërblimet janë ende një realitet i përditshëm për gratë në Evropë.

Por, cilat vende ofrojnë mundësi më të mira karriere për gratë?

Hulumtimi i ri i publikuar në Ditën Ndërkombëtare të Gruas nga Claims.co.uk bazuar në të dhënat nga Forumi Ekonomik Botëror (WEF) tregon se kombet nordike, veçanërisht Islanda, shfaqet si vendi kryesor që nxit avancimin e grave në karrierë, raporton euronews.

Studimi përdor një indeks për të treguar se cili është vendi më progresiv për punësimin e grave, duke peshuar faktorë të tillë si të ardhurat e grave, përfaqësimi i tyre në parlament dhe mundësitë për avancim në karrierë.

Bazuar në këtë hulumtim, Islanda siguroi vendin e parë me një rezultat mbresëlënës prej 86.49 nga 100. Finlanda renditet e dyta (81.72) gjersa ndiqet nga Norvegjia (68.97).

Islanda shënoi rezultate të larta, ku jetojnë mbi 190 mijë gra dhe mesatarisht fitojnë 40,500 euro në vit – dyfishi i asaj të Greqisë.

Gratë përbëjnë 47.6 për qind të parlamentit islandez dhe vendi ka pasur një kryeministre grua për më shumë se 25 nga 50 vitet e fundit.

Është gjithashtu shtëpia e presidentit të parë grua të zgjedhur në mënyrë demokratike në botë: Vigdis Finnbogadottir.

Pas Shqipërisë, Islanda ka pozitën e dytë më të lartë për barazinë e pagave dhe renditet si e treta më e mira në avancimin e grave në role drejtuese në të gjithë Evropën.

Parlamenti i Finlandës përbëhet gjithashtu nga më shumë se 45 për qind gra dhe gjatë pesë dekadave të fundit, vendi ka parë 16 vjet lidership grash. Të ardhurat mesatare vjetore janë rreth 36,500 euro për gratë.

Paga mesatare për gratë është më e lartë në Norvegji, megjithatë, 49,500 euro në vit. Vendi gjithashtu shënoi shumë (5.69 nga 7) për avancimin e femrave në rolet drejtuese.

Norvegjia ka përqindje të ngjashme të grave në parlament me Finlandën dhe ka parë 18 vjet lidership grash gjatë 50 viteve të fundit. Gati tre të katërtat e grave janë aktive në tregun e punës, pasi vendi ofron kujdes të përballueshëm për fëmijët dhe mbron të drejtat e punësimit.

Lexo edhe :  Provimet e maturës/ Mehmeti: Numër i lartë ngelësish, ka cilësi të dobët mësimdhënie

“Vendet skandinave kryesojnë akuzat në avancimin e karrierës së grave, duke theksuar një ndryshim në kulturën e vendit të punës”, tha një zëdhënës për Claims.co.uk, duke komentuar gjetjet.

“Duke parë përpara, dekada e ardhshme është optimiste, me vrullin nga Skandinavia që shpreson të frymëzojë një zhvendosje globale drejt vendeve të punës gjithëpërfshirëse dhe të ndryshme. Studimi nënvizon nevojën për përpjekje kolektive për të siguruar që gratë në mbarë botën të përfitojnë nga mundësitë e barabarta në vendin e punës”, shtoi ai.

Ndër 10 vendet e para, Suedia e vendit të katërt ofron një pagë mesatare prej 42,300 eurove për gratë në mes të barazisë së lartë të pagave në vend. Vendi ka një shkallë të lartë të politikëbërësve gra në parlamentin e tij, me më shumë se 40 për qind e këtyre grave që mbajnë poste ministrore. Gratë atje gjithashtu shënojnë të larta për barazinë e pagave.

Suedia ka masa të rrepta kundër ngacmimit dhe vendi mban përqindjen më të lartë në botë të feministeve të vetë-identifikuara me 46 për qind.

Shqipëria, e pesta në renditje, është kombi kryesor evropian në barazinë e pagave, pavarësisht të të ardhurave të vogla me një mesatare prej 10,100 eurove për gratë. Përfaqësimi i grave në parlament është më shumë se një e treta dhe pothuajse gjysma mbajnë poste ministrore.

Në 10 vendet e para për gratë në fuqinë punëtore janë Zvicra, Lituania, Irlanda, Danimarka dhe Belgjika.

Ekonomitë e mëdha evropiane renditen në mes: Gjermania dhe Britania e Madhe morën rezultate vetëm pak më shumë se 50 dhe Franca është pak më poshtë.

Italia ra në gjysmën e fundit të tabelës me një rezultat prej vetëm 30.66 nga 100.

Vendi më i keq për ecurinë e femrave në karrierë sipas të dhënave është Turqia, e ndjekur nga Azerbajxhani, Hungaria, Polonia, Ukraina dhe Greqia.

Të fundit

Emri/ Emërohet Drejtori i ri i Përgjithshëm i Agjencisë së Trajtimit të Pronave

Ditën e sotme, me propozim të Ministrit të Drejtësisë, Ulsi Manja, është emëruar Drejtori i ri i Përgjithshëm të...

Françeska Murati shoqe me Sara Gjordenin? Ish-miss Londra zbulon të vërtetën

Pas mbarimit të Big Brother VIP, Françeska Murati nisi një rrugëtim të ri në emisionin ‘She’s On Top’, si anëtare e jurisë së programit.Ajo...

Mark Rute do të jetë Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s, zëvendësues i Stoltenberg

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord...

Si janë raportet nuse-vjehërr? Dafina Zeqiri na shuan kureshtjen përmes këtij postimit

Këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri ka nxjerrë në pah së fundmi lidhjen e saj të ngushtë me vjehrrin e saj, babain e Kreshnikut, përmes...

Policët pa pushime gjatë verës/ Do marrin një rrogë shtesë! Si do të paguhen për 12 orë

Një urdhër i kryepolicit Muhamet Rrumbullaku anulon pushimet e efektive të Policisë deri më 15 shtator për mbarëvajtjen e sezonit turistik, duke lënë pa...

Lajme të tjera

Web TV