Reagimi i trupi të njeriut kur temperaturat janë nën zero

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

I ftohti mund të vrasë. Këtë na e kujton tragjedia e fundit e alpinistëve të skijimit që vdiqën në Alpet zvicerane, por edhe vdekjen e njerëzve të pastrehë nga ngricat nëpër rrugët e qytetit. Por çfarë ndodh me trupin tonë në temperatura shumë të ulëta? 

Infografia e hipotermisë
Siç mund ta shihni në këtë infografik, në të ftohtë pjesët e ndryshme të trupit mund të kenë temperatura të ndryshme. “Bërthama” (pjesa viscerale dhe truri) mbetet në 37°C, ndërsa gjymtyrët mund të jenë edhe më të ftohta. Megjithatë, nëse temperatura e trupit bie nën 35°C, ne fillojmë të flasim për hipotermi. © Fokusimi

MBROJTJET E PARA. Me vazokonstriksion sipërfaqësor, enët reagojnë ndaj të ftohtit duke u ngushtuar dhe duke lejuar që më pak gjak të arrijë lëkurën, duart dhe këmbët. Humbet më pak nxehtësi dhe gjaku devijohet në organet e brendshme.

Kështu, në të ftohtë, trupi mund të ketë temperatura të ndryshme, siç shihet në vizatimin ngjitur: pjesa viscerale dhe truri ( “bërthama” e trupit) mbeten në 37 °C, gjymtyrët dhe lëkura janë më të ftohta. Nxehtësia krijohet nga tkurrja e muskujve (dridhja) dhe aktivizimi i indit dhjamor kafe.

HIPOTERMI E LEHTË. Nëse temperatura e bërthamës së trupit arrin midis 35°C dhe 32°C, quhet hipotermi e lehtë: presioni i gjakut, rrahjet e zemrës dhe ritmi i frymëmarrjes rriten, ndërsa trupi përpiqet të gjenerojë nxehtësi duke sjellë oksigjen dhe glukozë në qeliza. Muskujt janë të ngurtësuar nga dridhja. Ju mund të ndjeni nevojën për të urinuar, sepse më shumë gjak arrin në veshka dhe me presion më të lartë. Konfuzioni dhe vështirësitë e koordinimit fillojnë të shfaqen.

HIPOTERMI E MODERUAR. Është ndërmjet 32°C dhe 28°C. Ftohja e trurit shkakton probleme njohëse, vështirësi në të folur, halucinacione. Është e vështirë të bësh lëvizje të sakta. Dridhja ndalon. Mund të ketë një tendencë paradoksale për t’u zhveshur, ndoshta për faktin se, pas vazokonstriksionit fillestar, enët zgjerohen dhe gjaku rrjedh përsëri në muskuj, duke i dhënë një ndjesi ngrohtësie personit tashmë të çorientuar. Sjellje të tilla si zvarritja, fshehja në një hapësirë ​​të vogël, përkulja janë gjithashtu të mundshme: një mekanizëm mbrojtës i stërgjyshërve.

Lexo edhe :  Si u sjellin dobi fëmijëve të shtruar në spital plotësimi i dëshirave?

HIPOTERMI E RËNDË. Nën 28°C. Presioni i gjakut, rrahjet e zemrës dhe të frymëmarrjes bien, ndërsa personi bëhet pa ndjenja. Në zemër, impulsi për t’u kontraktuar udhëton më ngadalë, derisa aktiviteti i qelizave kardiake bëhet i pakoordinuar. Kjo çon në një aritmi të tillë si fibrilacioni ventrikular, i cili rezulton vdekjeprurës.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat...

“Meta me parti inekzistente…”, Fevziu e thotë troç: Ja kush i fiton zgjedhjet në 2025

Blendi Fevziu, i ftuar në një emision televiziv, tha se gjasat janë që zgjedhjet e vitit 2025 t'i fitojë Edi Rama, pasi PS është...

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroËeb.org konfirmojnë...

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”,...

Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të larta javën e ardhshme. Qytetet...

Lajme të tjera

Web TV