Biden dhe Trump fitojnë nominimet! Vulosin revanshin presidencial për zgjedhjet e 2024

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si Joe Biden ashtu edhe Donald Trump fituan zgjedhjet paraprake në Xhorxhia, Misisipi dhe shtetin e Uashingtonit të martën, duke siguruar një shansin për një marrëveshje të re me zgjedhësit, të cilën shumica e votuesve nuk e presin me padurim.

Dy politikanët morën pothuajse të gjitha votat e hedhura deri më tani në të ashtuquajturat rezultatet paraprake shtetërore, të cilat nxjerrin kandidatët fitues brenda partisë, së bashku me zgjedhjet paraprake për demokratët jashtë vendit dhe grupin republikan në Hawaii. Biden fitoi gjithashtu zgjedhjet paraprake në Ishujt Mariana Veriore të martën në mëngjes, me 11 delegatë.

Në Xhorxhia, një përpjekje e sapokrijuar për kundërshtimin e mbështetjes së administratës Biden për luftën në Gaza përmes bojkotit apo djegies së votës ishte një mision i vështirë në Xhorxhia, me fletën e votimit që krijonte vështirësi për realizimin e kësaj. Një grua në Roswell, Xhorxhia, e përshkroi votimin për Përfaqësuesin Dean Phillips, i cili u largua nga gara demokrate javën e kaluar, si diçka jo parësore.

“Unë e bëra votën time null kundër luftës në Gaza sepse mendoj se është e tmerrshme ajo që po ndodh dhe më vjen turp për vendin tim tani,” tha Robin Hawking, 56 vjeç, një zhvillues softuerësh nga Roswell. Ajo tha se normalisht është një votuese republikane. “Unë shpresoj se nëse mjaft njerëz votojnë për jo-Biden, ai do të marrë mesazhin se do t’i humbasë këto zgjedhje nëse nuk bën një armëpushim.”

Uchenna Nwosu, një gjinekologe, tha se vendimi i saj ishte pa mend.

“Është e qartë se unë nuk mund të votoja për dikë që shfuqizoi të drejtat e grave për abort, për shembull, për kujdesin shëndetësor,” tha ajo. “Nuk e di pse Trump duhet të jetë në garë. Dua të them ka vetëm një arsye e mirë; ai nuk qëndron për asgjë që unë jam dakord. Pra, kjo është ajo.”

Trump kandidoi dhe fitoi në Xhorxhia i pakundërshtueshëm, megjithëse emra të tjerë u shfaqën ende në fletëvotim, duke tërhequr disa votues.

Scott Carpenter nga Roswell votoi për ish-ambasadoren Nikki Haley sepse e urrente Trumpin. Ai votoi për Biden në vitin 2020, për shkak se donte një zgjidhje tjetër, por…

Lexo edhe :  Shumat marramendëse të grave më të pasura të botës

“Nuk më pëlqen Trump. Nuk më pëlqen Biden. Thjesht doja një zgjedhje tjetër”, tha ai.

Travis Foreman, 46 vjeç, një avokat në Alpharetta, tha se mendonte se Trump ishte i mirë një zgjidhje më e mirë për Amerikën dhe shprehu zhgënjimin me partinë Demokratike.

“Unë nuk jam dakord me partinë dhe disa nga bindjet e tyre thelbësore,” tha Foreman, duke shtuar se ai është votuar demokrat dhe i pavarur gjatë jetës së tij. “Dhe është e vështirë për mua, si një fëmijë predikues nga Xhorxhia e Jugut, të pajtohem me disa nga besimet e tyre thelbësore që ata dëshirojnë që unë. Një ideologji e tërë gjinore, lëvizje – thjesht kam një problem me të. Nuk më intereson se çfarë zgjedh të bëjë dikush me jetën e tij dhe si e jeton jetën e tij, por mos u përpiqni të më detyroni të pranoj disa gjëra kundër parimeve të mia. Thjesht më erdhi se është çështja nr 1.”

Biden fitoi mjaft delegatë në Xhorxhia pothuajse menjëherë për të fituar nominimin e Demokratëve, i cili kërkoi 1,968 në votimin e parë për të fituar.

“Katër vjet më parë, kam kandiduar për president sepse besoja se ishim në një betejë për shpirtin e këtij kombi. Për shkak të popullit amerikan, ne e fituam atë betejë dhe tani jam i nderuar që koalicioni i gjerë i votuesve që përfaqësojnë diversitetin e pasur të Partisë Demokratike në të gjithë vendin kanë besuar tek unë edhe një herë për të udhëhequr partinë tonë – dhe vendin tonë – në një moment kur kërcënimi që paraqet Trump është më i madh se kurrë”, tha ai në një deklaratë./O.S

Të fundit

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Lajme të tjera

Web TV