test

Ish-bashkëshorti duhet të paguajë ushqimin për qenin pas divorcit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e shkallës së parë në qytetin spanjoll të Vigos miratoi të mërkurën vendimin e parë sipas të cilit bashkëshorti duhet të paguajë ushqimin për një kafshë shtëpiake pas divorcit, në përputhje me ligjin e ri.

Sipas aktgjykimit, qeni i përkëdhelur ka mbetur në kujdestarinë e gruas, ndërsa ish-bashkëshorti i saj do të paguajë 40 euro në muaj, si dhe gjysmën e shumës për shpenzime emergjente dhe veterinare, raporton Euro Weekly News.

Në vitin 2020, Parlamenti spanjoll miratoi Ligjin për Rregullimin Ligjor të Kafshëve, i cili i njeh kafshët shtëpiake si qenie të gjalla dhe jo si objekte. Me fjalë të tjera, kafshët janë kështu të domosdoshme në krijimin e marrëveshjeve financiare pas divorcit.

Ky rast është precedent në mënyrën sesi shikohen dhe trajtohen kafshët shtëpiake në mosmarrëveshjet ligjore, çka paraqet një hap progresiv drejt njohjes së përgjegjësisë emocionale dhe praktike të pronarëve të kafshëve shtëpiake./E.Ç

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV