Escobar pas takimit me Kurtin: Më premtoi se do t’i marrë parasysh propozimet e SHBA

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Escobar ka deklaruar se Kurti i ka premtuar se do t’i marrë parasysh propozimet e bëra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe parntnerët ndërkombëtarë për vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës që prek më së shumti qytetarët serbë.

“Patëm një diskutim shumë të mirë dhe e kam bërë shumë të qartë që askush s’ka nevojë të dëgjojë histori të njerëzve që preken më së shumti nga ky vendim. Sigurisht që ne prekemi nga historitë e njerëzve dhe ndikimin që ka pasur ky vendim në ta. Kryeministri ka marrë parasysh dhe premtuar që do t’i marrë parasysh disa prej propozimeve që i kam bërë sot”, u shpreh Escobar.

Heqja e dinarit serb nga qarkullimi në Kosovë, shkaktoi krisje në marrëdhëniet mes liderëve të Kosovës dhe SHBA-ve deri në pikën sa Kurti u paralajmërua se Prishtina zyrtare nuk do të shihej më si partner i besueshëm në Ballkanin Perëndimor nëse nuk ndjek propozimet e aleatëve për stabilitet.

Escobar nisi ditën e djeshme vizitën e tij në Kosovë ku u takua më së pari me presidenten Vjosa Osmani dhe me krerët e partive opozitare, gjithashtu me përfaqësuesit politikë të serbëve në Kosovë. Pas takimeve që pati, Escobar theksoi nevojën për angazhim më të madh të 2 palëve për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit./O.S

Të fundit

Bashkimi Europian jep dritën jeshile, ja çfarë pritet të ndodhë në territorin e Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e një marrëveshjeje me Serbinë, e cila...

“Albania” e Europianit/ FSHF zbulon këngën e Kombëtares kuqezi për “Euro2024”

FSFH ka zbuluar përmes një postimi në rrjetet sociale, këngën ‘himn’ për tifozët, që do të shoqërojë kombëtaren kuqezi në Euro2024. “𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊 𝒐’ 𝑨𝒍𝒃𝒂𝒏𝒊, 𝒆𝒅𝒉𝒆...

Pas humbjes së të shoqes, reagon për herë të parë aktori Agron Llakaj (Video)

Artisti i mirënjohur dhe autori i programit të humorit Al Pazar Agron Llakaj humbi pak ditë më parë shoqen e jetës, bashkëshorten e tij...

Rritet kërkesa për kredi/ Bizneset marrin hua për investimet, kryeson turizmi

Turizmi është kthyer një ndër sektorët që ka marrë më tepër hua në banka .Bizneset kanë shtuar investimet në prag të nisjes së sezonit...

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale teksa foli për çështjen e...

Lajme të tjera

Web TV