test

Arrestimi i Jorgo Gorës/ Gazetari zbulon detajet e bujshme: Ja pse po hesht Athina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të shtunën që shkoi, me urdhër të SPAK përfundoi në pranga kryetari në detyrë i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro. Gazetari Stavri Marko, nga Athina në lidhje direkte për një enision televiziv tha se arrestimi i Goros ishte i pritshëm.

Ai e cilësoi qesharake akuzën që ka ngritur SPAK për Goron, të cilin e akuzon për shpërdorim detyre.

“Ishte e pritshme. Problemi i tokave që është galopant, që është ndarë nga dora e tij dhe është një tragjedi, është qesharake akuza për shpërdorim detyre.  Kemi një Himarën, e cila qëndron në mes, e cila nuk merr vesh se çfarë bëhet. Duket si një bashki që herë duket si kufomë dhe herë si skelet. Është një situatë kaotike, para sezonit turistik”, tha ai.

Ai u shpreh se ka pasur një aksion brenda Bashkisë së Himarës, ku është bërë sekuestrimi i disa kompjuterëve.

“Kanë çmontuar dhe kompjuterët në bashkinë e Himarës. Janë shumë lajme që qarkullojnë”, tha ai.

Gazetari shtoi më tej se në Shqipëri ka standard ligjor të dyfishtë.

“Ka standarde të dyfishta në shtetin e së drejtës në Shqipëri. SPAK ka pasur të gjithash mundësitë që të vepronte, faktikisht që SPAK i ka bërë zbor Goros kaq herët, do të thotë se ka qenë i pavendosur dhe nuk ka pasur dëshirë të vepronte në atë kohë dhe ndoshta ka të bëjë me një porosi, dhe ka pasur një presion  nga SHBA”,  shtoi ai.

I pyetur se pse Greqia po hesht për rastin e Goros, ndërsa çështjen Beleri e cilësoi si sulm politik, për këtë Marko tha: “Interferenca greke ka qenë interferencë juridike. Nga pikëpamja e korrespondencës ligjore në bazë të ligjeve të Shqipërisë. Ne jemi të shqetësuar mënyra se si do çmontohet grabitja masive. Janë me mijëra tapi, sipas mediave greke. Ne nuk na shqetëson procedura se çfarë do të ndodh me Goron”, shtoi ai./O.S

Të fundit

Peshkaqenët po bëjnë ‘kërdinë’, autoritetet marrin vendimin urgjent për tre plazhe

Për të dytën ditë radhazi, rojet e plazhit urdhëruan notarët të dilnin nga uji në plazhin Melenara në bregun...

Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

Me siguri ju jeni ndjerë të vetmuar në një moment të jetës tuaj. Edhe pse e dini se keni miq dhe njerëz që kujdesen...

Publikimi i tezave të Matematikës, reagon menjëherë ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit dhe Sportit siguron të gjithë maturantët dhe opinionin publik se procesi i provimit të Maturës Shtetërore në Matematikë po kryhet brenda...

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të...

Nga sot, temperatura përvëluese: Si të parandaloni emergjencat e lidhura me nxehtësinë

Jemi në muajin Qershor dhe temperaturat në Shqipëri dhe në shumë vende të botës kanë shënuar rritje ekstreme. Me temperaturat në rritje të verës,...

Lajme të tjera

Web TV