test

Qentë e dinë se cilat fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është e njohur që qentë mund të mësojnë fjalë për komandat e folura si “uluni”, “qëndroni” dhe “ngrihuni”. Por një studim i ri ka zbuluar se ata gjithashtu mund të dallojnë “topin” e tyre nga “kukulla” ose “pelushi”.

Skanimet e trurit zbulojnë se qentë në përgjithësi e dinë se disa fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara, raportuan studiuesit të premten në revistën Current Biology.

“Fjalët ‘aktivizojnë kujtesën e një objekti kur dëgjon emrin e tij’“, tha në një njoftim për shtyp studiuesja Marianna Boros nga Universiteti Eötvös Loránd në Budapest, Hungari.

Për studimin, studiuesit lidhën 18 qenusha me një EEG, për të parë se sa thellë shkon kuptimi i gjuhës nga secili qen.

Pronarët e qenve thoshin fjalë për lodrat që qentë e tyre i njihnin dhe më pas u prezantonin atyre objekte, ndonjëherë lodrën që përputhet, ndonjëherë një objekt tjetër.

Për shembull, një pronar do të thoshte, “Zara, shiko, topin” dhe më pas i tregonte një top.

Rezultatet e regjistrimit të trurit treguan se modelet ndryshonin kur qenve iu ofrua një objekt që përputhej kundrejt një objekti që nuk përputhej, në mënyra të ngjashme me atë që shihet te njerëzit. Kjo është dëshmi e fortë se ata i kuptojnë fjalët, thanë studiuesit./E.Ç

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV