test

Habit studimi i ri: Njerëzit u japin kafshëve më shumë viruse sesa na japin neve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa nga sëmundjet më vdekjeprurëse që kanë kërcënuar njerëzimin kanë ardhur nga patogjenët që kanë kaluar nga kafshët te njerëzit. Virusi që shkakton AIDS-in, për shembull, kaloi nga shimpanzetë dhe shumë ekspertë besojnë se virusi që shkaktoi pandeminë COVID-19 rrodhi nga lakuriqët e natës.

Por, siç tregon një studim i ri, ky shkëmbim nuk ka qenë rrugë njëkahëshe. Një analizë e të gjitha sekuencave të gjenomit viral të disponueshëm publikisht dha një rezultat befasues ku njerëzit japin më shumë viruse rreth dy herë më shumë kafshëve sesa na japin neve.

Studiuesit panë rreth 12 milionë gjenoma virusesh dhe zbuluan pothuajse 3000 raste të viruseve që kalonin nga një specie në tjetrën. Prej tyre, 79% përfshinin një virus që kalonte nga një specie shtazore në një specie tjetër shtazore. Pjesa e mbetur prej 21% përfshin njerëz. Prej tyre, 64% ishin transmetime nga njeriu te kafshët, të njohura si antroponoza, dhe 36% ishin transmetime nga kafsha te njeriu, të quajtur zoonozë.

Kafshët e prekura nga antroponoza përfshinin kafshë shtëpiake si macet dhe qentë, kafshët shtëpiake si derrat, kuajt dhe bagëtinë, zogj të tillë si pulat dhe rosat, primatët si shimpanzetë, gorillat dhe majmunët ulëritës, dhe kafshë të tjera të egra si rakunët, të zinjtë marmoset me tufa dhe miu afrikan me gëzof të butë. Kafshët e egra në veçanti kishin shumë më tepër gjasa të përjetonin transmetimin nga njeriu te kafshët sesa anasjelltas.

“Kjo vërtet thekson ndikimin tonë të madh në mjedis dhe kafshët përreth nesh,” tha Cedric Tan, një student doktorature në biologjinë llogaritëse në Institutin e Gjenetikës në University College London.

Njerëzit dhe kafshët janë mikpritës të mikrobeve të panumërta që mund të kalojnë te një specie tjetër përmes kontaktit të ngushtë. Studimi shqyrtoi transmetimet virale që përfshinin të gjitha grupet e vertebrorëve gjitarët, zogjtë, zvarranikët, amfibët dhe peshqit.

Lexo edhe :  Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak

“Viruset mund të kërcejnë midis specieve të ndryshme nëpërmjet të njëjtave mënyra transmetimi që zbatohen për njerëzit, duke përfshirë kontaktin e drejtpërdrejtë me lëngjet e infektuara, ose pickimin nga specie të tjera, ndër të tjera,” tha Tan./O.S

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV